Duchowni szczepieni na Covid-19 w pierwszej kolejności
W co najmniej 36 stanach amerykańskich duchowni różnych wyznań są szczepieni w pierwszej kolejności z uwagi na to, że – podobnie jak służba zdrowia – znajdują się oni na „pierwszej linii” styczności z koronawirusem.
Według dziennika „New York Times”, który jako pierwszy podał tę wiadomość, dotyczy to przede wszystkim szpitali, domów opieki oraz kostnic i zakładów pogrzebowych. Takie postawienie sprawy ma też być przykładem dla tych wiernych, którzy wahają się, czy powinni się szczepić. Dlatego też w tym miesiącu w narodowej katedrze anglikańskiej Świętych Piotra i Pawła w Waszyngtonie zaszczepiony został najbardziej znany w kraju epidemiolog dr Anthony Fauci wraz z 25 przywódcami religijnymi ze stołecznego Dystryktu Kolumbii. Wydarzenie transmitowała telewizja. – Przywódcy religijni są uważani za najbardziej darzonych zaufaniem i jeśli ludzie ich zobaczą w telewizji, wówczas znikają związane ze szczepieniami niepewność i strach – skomentowała te pokazowe szczepienia Melissa Rogers, dyrektorka Urzędu ds. Wiary i Partnerstwa Sąsiedzkiego przy Białym Domu.
>>> Kard. Krajewski: szczepienie wyraża naszą bliskość z cierpiącymi
Jednym z zaszczepionych jeszcze w styczniu duchownych jest rabin Mark Miller z synagogi Beth El w Bloomfield Hills w stanie Michigan, który prowadzi wiele pogrzebów. – W tym wszystkim, co się w tym kraju wydarzyło w ciągu ostatniego roku, jednej rzeczy nie można było powstrzymać: pogrzebów – powiedział on w rozmowie z NYT i dodał, że zawsze zachęca wiernych, by się zaszczepili, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Podobnego zdania w sprawie priorytetowych szczepień duchownych jest episkopalny biskup Daniel Gutiérrez z diecezji Pensylwanii. – Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że duchowni w czasie epidemii pracują 24 godziny na dobę przez siedem dni tygodnia, tak jak pracownicy służby zdrowia – powiedział.
Inni zwierzchnicy religijni, m.in. z Obywatelskiej Ligi Muzułmańskiej w stanie Utah także podkreślają, że dając się zaszczepić, stali się jednocześnie przykładem dla wielu wiernych. Pastorka Patricia Hailes Fears z Kościoła baptystycznego (Fellowship Baptist Church) w Waszyngtonie powiedziała dziennikowi nowojorskiemu – Nie zdążyłam jeszcze wrócić ze szczepień w katedrze, a już dzwonili do mnie wierni, zapewniając, że ponieważ widzieli mnie w telewizji, postanowili zgłosić się na te szczepienia jutro.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |