Duchowość małżeńska: dlaczego warto się tym zająć?
Spokojny krok, głęboki oddech, ściszony głos…to obrazy, które mogę towarzyszyć naszym wyobrażeniom życia mniszego. Prawie nigdy nie kojarzą nam się z życiem małżeńskim, które bardziej charakteryzuje wysokie tempo, dynamizm, a niekiedy nawet chaos i pośpiech. Duchowość również o wiele łatwiej przypisać mnichom niż małżonkom, a jednak od czasu Soboru Watykańskiego II duchowość małżeńska jako termin zagościł w teologii pastoralnej.
Duchowość jako potrzeba każdego człowieka ma wymiar indywidualny. Określa rzeczywistość ponad naturalną i odnosi się do relacji człowieka do Boga. W analogiczny sposób możemy zatem powiedzieć, że duchowość małżeńska to sfera życia małżonków, w której budują wspólną relację z Bogiem. Nadając terminowi duchowość małżeńska wymiar praktyczny można podjąć refleksję w jaki sposób mąż i żona odnoszą się we wspólnocie małżeńskiej do Boga, a więc w jaki sposób razem się modlą, uczestniczą w życiu liturgicznym i sakramentalnym czy też rozmawiają o swoim rozwoju duchowym.
>>> „Chcemy dać znać, że małżeństwo to piękna sprawa” – mówią uczestnicy Marszu Życia i Rodziny
Liturgia codzienności
W jaki sposób ma to wyglądać na co dzień? Co właściwie małżonkowie powinni robić, aby ich wspólna więź i relacja z Bogiem nieustannie się umacniały? Z pomocą przychodzi książka duszpasterza małżonków księdza Renzo Bonettiego zatytułowana Liturgia codzienności, który pokazuje prostą drogę do kształtowania rzeczywistości duchowej w życiu pary małżeńskiej. Początek książki zakorzenia małżonków w liturgii Kościoła i pokazuje w jaki sposób rodzina jest Kościołem Domowym, a więc przestrzenią obecności Chrystusa w swoim Kościele. Liturgia ślubna przecież nie kończy się w dniu ślubu tylko właśnie od momentu wylania Ducha Świętego na kobietę i mężczyznę stają się oni znakiem miłości Chrystusa do Kościoła. Od tego dnia Duch Święty na zawsze pozostaje z małżonkami, przenikając każdy ich dzień, każdą chwilę życia rodzinnego.
Podczas niedawnego II Kongresu dla małżeństwa i rodziny w Krakowie spotkaliśmy profesora Stanisława Grygiela, który wraz z żoną Ludmiłą byli uczestnikami panelu poświęconemu właśnie duchowości małżeńskiej. Z ich doświadczenia wynika, że małżeństwo powinno od samego początku stawiać sobie “wielkie pytania” dotyczące ich pochodzenia i przeznaczenia. Pytając się “Kim jesteśmy?” i “Dokąd zmierzamy?” nie tylko odkrywają swoją tożsamość jako małżonkowie ale również otwierają się na perspektywę duchową, która w bezpośredni sposób odnosi ich do Boga. Z duchowością mnichów, która przez całe wieki była wzorcową duchowością w Kościele łączy nas pragnienie świadomości stałej obecności Boga w nas. Jeśli ta świadomość będzie nam stale towarzyszyć, to wszystkie czynności wykonywane na co dzień staną się przestrzenią obcowania z Bogiem.
A więc początkiem jest prawda o człowieku: jesteśmy zdolni do nawiązania relacji z Bogiem, a sakrament małżeństwa uzdalnia nas do tego, aby drogę do Boga pokonywać wspólnie, a nawet więcej: będąc połączonym węzłem małżeńskim stajemy się dla siebie nawzajem drogą do Boga. Nasze wspólne życie – często przeżywane w chaosie, pośpiechu i pośród licznych rozproszeń – to ciąg okazji do tego, aby okazywać sobie wzajemną miłość. Duchowość małżeńska, wynikająca z tożsamości małżonków, wyraża się w trosce o zbawienie i świętość współmałżonka. Stąd też każde słowo, gest, decyzja, służenie żonie lub mężowi to okazja do walki z własną słabością i miłowania “bliźniego jak siebie samego” (Mt 22, 39). Mając świadomość stałej obecności Boga między małżonkami i troszcząc się o zbawienie współmałżonka zaczynamy głęboko wierzyć w to, że Duch Święty uzdalnia nas do przekraczania własnego egoizmu każdego dnia. Kiedy na co dzień proszę Trójcę Świętą o udzielenie mi pomocy i siły, aby moja miłość była na obraz i podobieństwo Boga otwieram się na Łaskę i dary, które Bóg sam chce mi ofiarować.
Małżonkowie są zaproszeni do tego, aby stale pogłębiać swoją więź, podobnie jak własną świadomość tego, kim są i do czego zostali powołani. Ksiądz Renzo opisując w swojej książce wszystkie sakramenty pokazuje małżonkom na jakich płaszczyznach i w jaki sposób mają pogłębiać więź małżeńską i wspólną więź z Bogiem. Od chrztu świętego, poprzez Eucharystię, sakrament pojednania, bierzmowanie, sakrament chorych aż do omówienia udziału w powszechnej liturgii Kościoła, ksiądz Renzo przeprowadza czytelników przez proces pogłębiania wiedzy na temat sakramentów, co może stać się początkiem przemiany myślenia o własnym małżeństwie. Nie chodzi o to, aby małżonkowie stali się jak mnisi, ale o to, aby ich codzienność wypełniła się obecnością Ducha Świętego i została przez Niego przemieniona. Książkę Liturgia codzienności polecamy każdemu małżeństwu, które chciałoby dowiedzieć się więcej o sakramentach i o tym, w jaki sposób współpracować z Łaską wylewaną na nas w każdym z nich.
Autor: ks. Renzo Bonetti
Tłumaczenie: dr Agata Mleczko
Rok wydania: 2022
Data premiery: 1 grudnia 2022
Liczba stron: 176
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-949052-4-8
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |