Duszpasterz Policji: Tragedie na drogach przez agresję i brak kultury

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nadmierna prędkość, jazda po alkoholu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa, brak kultury, agresja to czynniki, które mnożą tragedie na drogach. Taką opinię wyraził ks. Mirosława Dragiela, kapelan mazowieckiej policji z okazji wspomnienia liturgicznego św. Krzysztofa – patrona kierowców.

Największe zagrożenie drzemie w nas samych
– Nie możemy dostrzegać zagrożeń na drodze lub co gorzej, bagatelizować ich. Nie próbujmy oszukiwać samych siebie, że za wypadki odpowiada jedynie zły stan polskich dróg, warunki atmosferyczne lub po prostu splot zdarzeń, który ludzie nazywają pechem. Musimy zdać sobie sprawę, że często największe zagrożenie drzemie w nas samych – napisał ks. Dragiel.

Edukacja kierowców jest lepszym sposobem niż karanie
Czasem jednak trzeba karać kierowców. Dotyczy to głównych wykroczeń drogowych, takich jak nadmierna prędkość, czy wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. Trzeba pamiętać, że jest spora część kierowców, która jeździ samochodem mimo zabranego prawa jazdy. Nawet taka sankcja karna nie wpływa na ich decyzje. Nie dostrzegają konsekwencji swoich czynów, że są zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego – powiedział ks. Gabriel Marciniak, który sprawuje opiekę duszpasterską przy Automobilklubie Radomskim

System kar może być elementem edukacji kierowców
Proszę spojrzeć, jak polscy kierowcy potrafią poruszać się zgodnie z przepisami na słowackich, czy niemieckich drogach. Dlaczego? Bo wynika to z wysokości kar – powiedział dyrektor Piątek.

Radomskie Autosacrum
W Polsce trwa 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To czas szczególnego przypomnienia o obowiązku bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. W niedzielę, 30 lipca, o godzinie 10.00, na torze Automobilklubu Radomskiego przy ul. Warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. z poświęceniem pojazdów. Mszę św. będzie celebrował ksiądz biskup Piotr Turzyński. Autosacrum jest już organizowane od 25 lat we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Zobacz także
Wasze komentarze