
fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS
Duży spadek liczby Polaków pielgrzymujących do Fatimy
W 2025 r. liczba pielgrzymów z Polski w portugalskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie spadła o 54% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, wynika z szacunków władz tego miejsca kultu maryjnego. Mimo tego, Polacy wciąż są tam drugą najliczniejszą nacją wśród zagranicznych pątników – poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka sanktuarium fatimskiego Patricia Duarte.
Duarte wyjaśniła, że najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii, podobnie jak w 2024 r., pozostają Hiszpanie. Od stycznia do początku maja br. przybyło ich tam prawie 14 tysięcy
„Podobnie jak przed rokiem Polacy plasują się na drugim miejscu wyprzedzając Amerykanów” – przekazała rzeczniczka sanktuarium, precyzując, że statystyki dotyczą zorganizowanych grup pątników. Pomiędzy styczniem a początkiem maja 2025 r. do Fatimy dotarło z Polski w ponad 150 grupach prawie 6,4 tys. pielgrzymów, czyli o 54% mniej w porównaniu z analogicznym okresem w minionym roku.

Statystyki spadają
Według władz sanktuarium w Fatimie w sumie do tego miejsca kultu maryjnego dotarło w 2025 r. z całego świata około 1 mln pielgrzymów. W podobnym okresie ubiegłego roku było ich tam ponad 2 mln.
Fatima jest jednym z najpopularniejszych na świecie sanktuariów maryjnych. Średnio w roku przybywa tam od 5 do 6,5 mln pątników z całego świata.
Objawienia maryjne w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Ich uczestnikami przez kolejnych sześć miesięcy było troje dzieci miejscowych rolników: rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos. Fatima siedmiokrotnie znalazła się na trasie pielgrzymek papieskich. W 1967 r. przybył tam Paweł VI, a w latach 1982, 1991 i 2000 – papież Jan Paweł II. W 2010 r. portugalskie sanktuarium odwiedził Benedykt XVI, a w 2017 i 2023 r. – Franciszek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |