Wyspy Cooka, fot. PAP/Rafael Ben-Ari/Chameleons Eye

Dwa nowe państwa na Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że oficjalnie uznaje dwa terytoria Pacyfiku, Wyspy Cooka i Niue, za „suwerenne i niepodległe państwa”. Według agencji AFP to próba wzmocnienia pozycji USA na Oceanie Spokojnym względem Chin.

Amerykański prezydent, który był gospodarzem drugiego szczytu USA-Wyspy Pacyfiku, przypomniał w komunikacie prasowym, że Wyspy Cooka mają „długą historię współpracy” ze Stanami Zjednoczonymi. Stwierdził też, że Niue to małe terytorium, które odegrało „ważną i konstruktywną rolę” w tej części świata, szczególnie w walce ze zmianami klimatycznymi.

Prezydent Joe Biden i premier Wysp Cooka Mark Brown, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

AFP przypomina, że Niue to maleńkie autonomiczne państwo, zamieszkane przez zaledwie 1700 mieszkańców i będące w wolnym stowarzyszeniu z Nową Zelandią. Władze wysepki bardzo dbają o ochronę swojego ekosystemu, zakazując w dużej części swojej morskiej strefy ekonomicznej połowu ryb czy prac wydobywczych.

Mówiąc o Wyspach Cooka, Biden przypomniał w komunikacie prasowym, że Stany Zjednoczone zbudowały tam pasy startowe lotnisk. Oficjalne uznanie tego archipelagu, liczącego około 17 000 mieszkańców, za niepodległe państwo powinno zdaniem Białego Domu umożliwić w szczególności lepszą walkę z nielegalnymi połowami, a także zmianami klimatycznymi, czyli dwoma problemami wspólnymi dla wielu mikropaństw na Pacyfiku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze