Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Dwa nowe rezerwaty przyrody w województwie śląskim – Góry Gorzkowskie i Babski Las

W woj. śląskim utworzono dwa nowe rezerwaty przyrody – Góry Gorzkowskie i Babski Las. Pierwszy ma chronić lasy bukowe i wapienne wychodnie skalne, a drugi bór jodłowy oraz zabagnione olsy.

Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka w poniedziałek podpisała zarządzenia, na mocy których oficjalnie utworzono dwa nowe rezerwaty przyrody. Podkreśliła, że tym samym „objęto ochroną rezerwatową dwa bardzo cenne przyrodniczo obszary”.

Rezerwat Góry Gorzkowskie to ponad 135 ha na terenie gm. Janów (pow. częstochowski). Ma on chronić siedliska lasów bukowych oraz wapienne wychodnie skalne wraz z ich fauną i florą.

„Charakterystyczne dla tego obszaru są silnie nachylone zbocza doliny i partie szczytowe wzniesienia z licznymi wychodniami skalnymi, pokrytymi cennymi roślinnymi zbiorowiskami, m.in. z udziałem paproci. Urozmaicona rzeźba skutkuje występowaniem zróżnicowanych klimaksowych typów lasów liściastych – przede wszystkim buczyny żyznej w podtypie sudeckim oraz ciepłolubnej buczyny storczykowej w odmianie małopolskiej” – wskazał RDOŚ.

Na terenie rezerwatu występują chronione gatunki roślin – wawrzynek wilczełyko, buławnik wielkokwiatowy i miodownik melisowaty. Przykłady fauny to m.in. popielica szara, siniak i dzięcioły (średni oraz zielonosiwy).

Rezerwat Babski Las to ponad 112 ha na terenie gm. Przyrów (pow. częstochowski). Występuje tam wyjątkowo rzadki w woj. śląskim i niemalże niespotykany w tej części regionu bór jodłowy oraz zabagnione olsy.

>>> Co Biblia mówi o ochronie środowiska?

Regionalny Konserwator Przyrody Przemysław Skrzypiec ocenił, że „większe powierzchnie drzewostanów jodłowych na terenie Wyżyny Częstochowskiej należą do rzadkości, zatem warte są szczególnej ochrony, zwłaszcza w postaci rezerwatów przyrody”. Dodał, że występują tam okazałe dęby szypułkowe o rozmiarach pomnikowych.

Teren rezerwatu to zarówno obszar gniazdowania bociana czarnego i dzięcioła średniego, jak i występowania bielika oraz sóweczki. Przykłady flory to m.in. goryczka wąskolistna, gnieźnik leśny i widłak jałowcowaty.

Formalnie oba nowe rezerwaty zaczną funkcjonować po 14 dniach od opublikowania zarządzeń w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska wcześniej zapowiedziała, że w grudniu na terenie Polski utworzone zostaną 53 nowe rezerwaty przyrody o powierzchni ponad 3,4 tys. ha. Przypomniała, że celem rządu jest objęcie ochroną 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych kraju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze