Dyrektor Caritas Polska apeluje o większe zaangażowanie Unii Europejskiej ws. uchodźców
Świat, zwłaszcza Europa zachodnia, słabo reaguje na bestialstwa w Ukrainie – powiedział ks. Marcin Iżycki podczas pierwszego Forum Dobroczynności, które obraduje w Warszawie. Ponadto, zdaniem dyrektora Caritas Polska, Unia Europejska powinna wziąć większą odpowiedzialność za uchodźców z Ukrainy.
W wydarzeniu, które odbywa się w siedzibie Caritas Polska, uczestniczą m.in przedstawiciele Caritas narodowych z wielu państw, a także reprezentanci sekretariatu Caritas Europa z Brukseli oraz Caritas Internationalis z Watykanu. Obecni są także eksperci związani z administracją państwową, sektorem pozarządowym i biznesem.
“To bardzo smutne, że wojna na taką skalę jest dziś możliwa w Europie i że bestialstwa i morderstwa dokonują i to tak blisko nas” – powiedział podczas dyskusji panelowej dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Jego zdaniem świat, zwłaszcza zachodnia Europa, bardzo słabo reaguje na rosyjska agresję. Duchowny ocenił, że żaden nawet najbogatszy kraj Europy, nie byłby w stanie utrzymywać przez lata kilkumilionowej rzeszy uchodźców na takim poziomie, jak teraz ma to miejsce w Polsce. Dlatego bardzo ważna jest rola Unii Europejskiej i wzięcie przez nią większej odpowiedzialności za uchodźców, bo w tej chwili wzięły ją na siebie głównie kraje graniczące z Ukrainą, a przede wszystkim Polska.
“Mam też głębokie przekonanie, że nasz smutek zamieni się w radość” – powiedział ks. Iżycki dodając, że wszyscy w Caritas odczuwają satysfakcję z tego, że mogą nieść pomoc potrzebującym i to od początku wojny. Dodał, że było to możliwe dzięki sieci ośrodków pomocowych jaką dysponuje Caritas Polska także w postaci Caritas diecezjalnych. Zwrócił uwagę na zaangażowanie dyrektorów przygranicznych Caritas – w Lublinie, Zamościu i Przemyślu – oraz współpracę w ramach Caritas Europa i Caritas Internationalis. “Dzięki tym różnym sieciom możemy zaprogramować pomoc długofalową” – zaznaczył ks. Iżycki.
O tym, że polski rząd nie pozostawi żadnego uchodźcy bez pomocy, nawet po oficjalnym wygaśnięciu świadczeń zapewniających Ukraińcom zakwaterowanie i wyżywienie, zapewnił Jarosław Szajner. Szef Urzędu ds. Cudzoziemców dodał, że rząd monitoruje sytuację i ściśle współpracuje z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Szajner przypomniał, że pomoc miała na początku charakter doraźny, związany z zabezpieczeniem wyżywienia i zakwaterowania. Obecnie trzeba reagować na kolejne potrzeby, takie jak edukacja, pośrednictwo pracy, różnego typu szkolenia, nostryfikacja dyplomów itd.
Martín Lettieri, koordynator pomiędzy agendami UNHCR wskazywał, że Ukraińcy mają obawy dotyczące mieszkania w średnim i dłuższym terminie a także możliwości edukacyjnych. “Zastanawiamy się, jakie są potrzeby długoterminowe, bo niestety nikt nie wie, co może się wydarzyć w najbliższych tygodniach i miesiącach” – przyznał Lettieri. Łukasz Skoczylas z Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) zwrócił uwagę, że na dłuższą metę przebywanie uchodźców w wielkich centrach zakwaterowania, gdzie w jednym pomieszczeniu czy hali przebywa wiele osób, nie jest rozwiązaniem długofalowym. Zapowiedział, że PAH będzie wspierał rozwiązania typu “cash for rent”, a więc zdobywania pieniędzy na wynajem przez Ukraińców mieszkań. Sporym wyzwaniem jest zapewnienie systemowej opieki szkolnej i przedszkolnej dzieciom, tak, by ich matki – pozbawione wsparcia swoich mężów czy partnerów pozostających na Ukrainie – mogły podjąć pracę. – Chodzi tu także o aspekt godnościowy: każdy powinien móc zarabiać na swój byt i nie być zależnym od pomocy charytatywnej – wskazywał Skoczylas.
Odbywające się w tym roku po raz pierwszy Forum Dobroczynności jest częścią organizowanego przez Caritas Polska w dniach 13–15 czerwca w Warszawie spotkania przedstawicieli Caritas narodowych z wielu krajów. Spotkanie poświęcone jest pomocy dla Ukrainy. Obecni są przedstawiciele Caritas narodowych z wielu państw, a także reprezentanci sekretariatu Caritas Europa z Brukseli oraz Caritas Internationalis z Watykanu. W konferencji uczestniczą też eksperci związani z administracją państwową, sektorem pozarządowym i biznesem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |