Dyrektor PDM Polska ks. Maciej Będziński, fot. BP KEP/Flickr

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: praca polskich misjonarzy jest wielkim dziełem Kościoła

Ogromne zaangażowanie i wkład pracy polskich misjonarzy są wielkim dziełem Kościoła – powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Dzisiaj, 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzony jest także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

Ks. Będziński zwrócił uwagę, że dzisiaj jest również obchodzony Światowy Dzień Misyjny Dzieci. – To jest przepiękna inicjatywa w wielu krajach. Jest to dzień pamięci o tych naszych znanych ogniskach misyjnych, założonych przez Papieskie Dzieła Misyjne, których patronem jest bp Karol de Forbin-Janson. Tego dnia dzieło ma swój dzień patronalny. Stąd na przykład w Orszakach Trzech Króli, możemy spotkać grupy dzieci przebrane w koszulki Papieskiego Dzieła Misyjnego, które włączają się z misyjnym różańcem albo też przygotowują jakąś scenkę misyjną kolędniczą na trasie orszaku – powiedział ks. Będziński.

Tradycyjnie w Polsce jest to też Dzień Modlitwy i Solidarności z polskimi misjonarzami. Obecnie jest ich ponad 1600 na całym świecie w 99 krajach i przeszło 20 polskich biskupów misyjnych. – Ogromne zaangażowanie i wkład pracy polskich misjonarzy są wielkim dziełem Kościoła. Warto przy tej okazji powiedzieć, że wielu polskich misjonarzy to zaangażowanie ewangelizacyjne i misyjne przypłaciło swoim życiem lub zdrowiem – powiedział ks. Będziński, który jest również członkiem zwyczajnym Komisji Misyjnej i należy do Krajowej Rady Misyjnej.

>>> Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom – dziś zbiórka na tacę we wszystkich parafiach

fot. Vatican Media

Dodał, że wielu polskich misjonarzy jest już błogosławionymi lub świętymi albo ich procesy zostały rozpoczęte. – Ich udział w działalności misyjnej jest nieoceniony. Jesteśmy doceniani, bo potrafimy odnajdywać się w trudnych warunkach wojennych, społecznych i ekonomicznych – podkreślił ks. Będziński.

W tym dniu wspieramy naszych misjonarzy ofiarami na tacę, które tworzą Krajowy Fundusz Misyjny. Z tych ofiar utrzymuje się m. in. Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujące misjonarzy do posłania ad gentes. Z tego funduszu udzielana jest pomoc biskupom misyjnym z Polski oraz misjonarkom i misjonarzom, zwłaszcza chorym i wymagającym opieki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze