Dzień Dobra pozwala cieszyć się dobrem pośród nas
Uważam, że taka inicjatywa wyzwala wiele emocji i daje ogromne szanse, żeby cieszyć się dobrem, które dzieje się pośród nas – powiedział portalowi Polskifr.fr ks. dr Stanisław Słownik, od 1989 roku dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, odnosząc się do obchodzonego po raz trzeci Dnia Dobra. To inicjatywa Caritas Polska, która odbywa się w okolicach niedzieli i Tygodnia Miłosierdzia.
Dzień Dobra obchodzony jest w skali całej Polski, ale też poza granicami, gdzie sięgają działania Caritas Polskiej. Jak podkreślił ks. Stanisław Słowik, dzień ten „ma za zadanie skoncentrować w jednym czasie różnego rodzaju inicjatywy podejmowane na rzecz osób potrzebujących, żeby pokazać je całościowo, promować różne dzieła miłosierdzia Caritas, a przy okazji szukać też uczestników wspomagających te inicjatywy, czy to darczyńców, czy wolontariuszy”.
Świętowanie Dnia Dobra odbywa się na wielu płaszczyznach. W poszczególnych diecezjach obchody mają nieco inny charakter. Pierwotnie planowano świętować ten dzień w niedzielę Miłosierdzia, jednak ze względu na wyjątkowy charakter święta Miłosierdzia świętowanie przeniesiono na Tydzień Miłosierdzia, rozpoczynany tą niedzielą. „Sądzę, że ta młoda inicjatywa z roku na rok coraz bardziej się przyjmuje. W skali Polski to jest ok. 100 różnych inicjatyw, które w tym czasie są podejmowane” – ocenił dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
Obchody Dnia Dobra w praktyce nie są przypisane tylko do jednego dnia. W niektórych diecezjach odbywa się szereg wydarzeń w ciągu kilku dni. „Są to różnego rodzaju festyny, pikniki integracyjne, które koncentrują w jednym miejscu wiele placówek i osób korzystających z pomocy Caritas. Są też koncerty, wydarzenia o charakterze kulturalnym, co pozwala przyciągnąć większą liczbę uczestników. Wszystkie te działania pokazują różnorodność dzieł Caritas, które na co dzień są często niewidoczne, a chcielibyśmy, żeby ludzie więcej o nich wiedzieli” – opowiedział ks. Słowik.
Dzień Dobra to szczególne święto wolontariuszy Caritas i ich podopiecznych. „Jest okazją do świętowania idei wolontariatu i zaangażowania wolontariuszy. Oni stają się głównymi bohaterami wydarzenia. To oddziałuje na innych, dając możliwość pozyskiwania nowych wolontariuszy i rozwoju różnych dzieł Caritas” – zaznaczył rozmówca Polskifr.fr.
Przeżywanie tego dnia przyczynia się także do integracji samych podopiecznych Caritas. „Jeżeli mamy wiele placówek dla niepełnosprawnych czy środowiskowe domy samopomocy, czy warsztaty terapii zajęciowej, czy szereg jeszcze innych placówek, to wtedy ich podopieczni bardzo chętnie się włączają” – podkreślił ks. Słowik.
>>> Wrocław: 600 osób otrzymało paczki przygotowane przez Caritas i żołnierzy
W ramach terapii zajęciowej podopieczni placówek Caritas robią wiele ciekawych wyrobów rękodzieła. Dzień Dobra to okazja, żeby to „pokazać i sprzedać tym, którzy na takie wydarzenie przyjdą”. Ks. Stanisław Słownik podkreślił, że jest to „potrzebne w wymiarze psychicznym, bo ci ludzie czują się potrzebni, zauważeni. Jeżeli przy tej okazji mają też możliwość występowania na scenie, to dla wielu jest to wydarzenie i przeżycie jedyne w swoim rodzaju”.
W tym roku centralnym miejscem obchodów Dnia Dobra w diecezji kieleckiej jest Dom Kultury w Miechowie k. Krakowa. Część wydarzeń zaplanowano w plenerze. „Będzie festyn i występy artystyczne uczestników naszych placówek. Zaproszony jest też zespół, który wniesie dodatkową wartość artystyczną. Zaprosiliśmy ok. 15 placówek dziennych dla niepełnosprawnych, żeby w ten sposób dać tym ludziom możliwość pokazania się z tym, co robią na co dzień, zaprezentowania zakresu udzielanej pomocy i wspólnego świętowania z innymi podopiecznymi placówek Caritas.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |