Fot. pixabay

Dzień Judaizmu w Kościele już niebawem

– Zamiarem najbliższego Dnia Judaizmu jest odkrycie i przypomnienie wszystkim chrześcijanom, katolikom, że judaizm, to religia, która przywiązuje ogromną wagę do pokoju i pokój jest jedną z największych wartości dla wyznawców judaizmu – mówił podczas konferencji prasowej KAI przed XXI Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Zaprezentowany został program centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbędą się w Warszawie w dn. 16-21 stycznia 2018 r. pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

Podobnie, jak w ubiegłych latach, w centrum obchodów Dnia Judaizmu znajdzie się wspólna modlitwa, której 17 stycznia będą przewodniczyli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Głównym nabożeństwem będzie Liturgia Słowa, sprawowana w środę 17 stycznia w warszawskiej archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Nycza. Tego dnia rano chrześcijanie i żydzi będą też modlić się wspólnie przy zbiorowej mogile Żydów z getta warszawskiego, znajdującej się na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, a także w warszawskiej synagodze im. Nożyków, gdzie odprawiona zostanie hawdala – modlitwa na zakończenie szabatu (20 stycznia).

„Wierzymy, że Tym, który sprawia rzeczy, których człowiek nie może zrealizować o własnych siłach jest sam Bóg. Dlatego przede wszystkim zwracamy się do Pana Boga w modlitwie, prosząc o ten dar nie tylko pokoju, ale rozeznania swojej tożsamości. Wzrostu samoświadomości Kościoła” – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej ks. Andrzej Tulej, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dnia Judaizmu w Warszawie.

Wspólnej modlitwie będzie towarzyszyć myśl przewodnia XXI Dnia Judaizmu, zaczerpnięta z księgi Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim”. „Naszym pragnieniem jest, żeby pokazać, że pokój jest to dar Boży. Dar, który rodzi się w sercu ludzkim i jest bliski zarówno judaizmowi, jak i chrześcijaństwu. Chcielibyśmy ukazać, że pokój, to nie umowy międzynarodowe, nie konwencje, nie największe armie świata, tylko działanie łaski Bożej, która przemienia ludzkie serca i napełnia je” – wyjaśniał bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

fot. EPA/ABIR SULTAN

Pogłębieniu tematu najbliższego Dnia Judaizmu będzie też służyło sympozjum naukowe pod tym samym tytułem, które odbędzie się 17 stycznia w Muzeum Historii Żydów Polskich, z udziałem abp Grzegorza Rysia, rabina Michaela Schudricha, s. Anny Bodzińskiej NDS i rabinki Małgorzaty Kordowicz. Z kolei dwudniowe warsztaty dla nauczycieli religii i historii pt. „Chrześcijańskie spotkania z judaizmem” (18 i 19 stycznia), oraz spotkanie pt. „Historia Żydów warszawskich”, które zainauguruje obchody 16 stycznia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będą okazją do pogłębiania wzajemnego zrozumienia i znajomości wspólnej historii chrześcijan i żydów w Polsce.

„Od czasów Soboru Watykańskiego II i nauczania Jana Pawła II jest jasne, że katolik ma obowiązek studiować, rozumieć i szanować judaizm. I to sprawia, że my, Żydzi, mamy obowiązek i chcemy być otwarci. Dzień Judaizmu nauczył nas w jaki sposób budować tę otwartość. To dla mnie niezwykle ważne” – podkreślał rabin Schudrich.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim obchodzony jest w Polsce od 1998 r. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchody te odbywają się 17 stycznia – tj. w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to czas modlitwy i refleksji podejmowanych przez chrześcijan i żydów w oparciu o Pismo Święte, nauczanie Kościoła Katolickiego i wspólną historię łączącą wyznawców obu religii.

Refleksja ta, w oparciu o teksty biblijne i wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat stosunków katolicko-żydowskich, winna pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym” – jak to podkreślał św. Jan Paweł II.

Przyszłoroczny XXI Dzień Judaizmu będzie trzecim, którego centralne obchody odbędą się w Warszawie. Stolica była gospodarzem tego dnia w latach: 1998 i 2009.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze