Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi – potrzebna zmiana

Ten Dzień przeżywamy od ośmiu lat, ale w tym roku pod zmienioną nazwą. Nowa nazwa to przejaw zmiany, która dokonuje się w Kościele. Dokonuje się przede wszystkim dzięki spotkaniu z Osobami Skrzywdzonymi i dzięki ich zaufaniu – mówi ks. Piotr Studnicki (kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży).

Na czym polega zmiana? Do tej pory w pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół w Polsce przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Od tego roku nazwa się zmienia – to Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi.

– Chcemy skupić się przede wszystkim na człowieku, na Osobach Skrzywdzonych. To podejście bardziej personalistyczne, skupienie uwagi w pierwszej kolejności na człowieku, a nie na złu, które się dokonało (i które oczywiście trzeba dostrzec i które trzeba naprawić). Zależy nam na tym, by na pierwszym miejscu był nie grzech, ale Osoba Skrzywdzona. A w związku z grzechem – by podjęta była pokuta i próba zadośćuczynienia – wyjaśnia ks. Studnicki.

Zmiana symboliczna i praktyczna

Kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (którym jest prymas Polski abp Wojciech Polak) mówił o tym podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił wtedy, że zmiana jest symboliczna, ale i praktyczna. Wynika z pracy, którą w ostatnich latach wykonał Kościół i ludzie zajmujący się pomocą Osobom Skrzywdzonym.

>>> Ks. Grzegorz Strzelczyk: niewłaściwa reakcja na wykorzystanie seksualne zaprzecza misji Kościoła

ks. Piotr Studnicki, fot. PAP/Mateusz Marek

A wszystko zaczęło się w 2015 r., kiedy papież Franciszek zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach dni modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W odpowiedzi na ten apel Konferencja Episkopatu Polski po raz pierwszy wyznaczyła taki dzień w marcu 2017 r. Od tego czasu w pierwszy piątek Wielkiego Postu w świątyniach katolickich w naszym kraju odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej wynagradzające za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży. Pierwsze nabożeństwo pokutne w Polsce odbyło się 20 czerwca 2014 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Jego inicjatorem był koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak.

W tym roku Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi przypada16 lutego. Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań drogi krzyżowej na 16 lutego, dostępne są na stronie www.wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

>>> Kraków: Modlitwa za Zranionych w Kościele katolickim

fot. PAP/Piotr Nowak

Codzienność, a nie jeden dzień

Ks. Piotr Studnicki podkreślił, że Dzień modlitwy i solidarności jest bardzo ważnym punktem w kalendarzu Kościoła, bo przypomina o wyzwaniu jakim jest grzech wykorzystywania seksualnego oraz wszystkie skutki, które ten grzech rodzi (zarówno dla Osoby Skrzywdzonej, jak i dla całej wspólnoty Kościoła). Nie można jednak oczywiście poprzestać wyłącznie na tym jednym dniu i potraktować go jako wydarzenie do „odhaczenia”. – W percepcji wielu – przede wszystkim Osób Skrzywdzonych – ta zmiana nie dokonuje się tak szybko, jakby same tego chciały, ale jednak jest realna. To nie jest jeden dzień, wyłącznie jeden dzień, w którym myślimy o tych Osobach, ale coraz bardziej ten temat staje się codziennością Kościoła – podkreślił kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

W konferencji prasowej w biurze KEP wzięła udział też prezeska Fundacji Świętego Józefa Marta Titaniec, która opowiedziała o tym, że Dzień modlitwy i solidarności rezonuje na cały rok i jest podstawą do regularnego i stałego działania na rzecz Osób Skrzywdzonych. W 2023 r. przedstawicielom Fundacji udało się spotkać z ponad 200 osobami, w tym z ponad 20 biskupami, w 37 diecezjach w Polsce. – Akcji konsultacyjnej z naszym udziałem na tak szeroką skalę jeszcze nie było – mówiła prezeska Titaniec, podkreślając otwartość części biskupów na zaproponowane przez Fundację rozwiązania. Dzięki tym rozmowom diecezje zaczęły sięgać po fundacyjne granty, co daje im możliwość wprowadzenia pewnych realnych zmian.

>>> W 2023 r. Fundacja Św. Józefa przeznaczyła blisko 2,7 mln zł na rzecz osób skrzywdzonych

fot. Fundacja Świętego Józefa

Historia pewnego sukcesu

Obok Fundacji św. Józefa ważnym punktem na mapie wspierania Osób Skrzywdzonych i walki z problemem wykorzystywania seksualnego jest Centrum Ochrony Dziecka. Jego dyrektor – o. Adam Żak SJ – podkreślił, że w kwestii ochrony małoletnich w Kościele możemy oczywiście mówić o historii pewnego sukcesu, gdyż sytuacja się zmieniła i wciąż zmienia. Nie możemy jednak zapominać o ogromie pracy, która wciąż jest przed nami. Podkreślił, że problem wykorzystania seksualnego w Kościele w pewnym sensie narasta, tzn. w związku ze zwiększaniem się świadomości w tym względzie wzrasta liczba zgłaszanych przypadków. Dlatego, jak poinformował, w ciągu ostatnich czterech lat zgłoszono aż 130 przypadków, które miały miejsce właśnie w ostatnich latach. Przy czym, jak dodał, jest to jedynie „wierzchołek góry lodowej”.

Jezuita dodał, że należy mocno pracować na rzecz prewencji i zmiany świadomości, gdyż braki na tym polu wciąż się ujawniają, m.in. w związku z tym, że profesjonalizacja nie zawsze idzie w parze z empatią. Zwrócił uwagę, jak ważne jest, by osoby podejmujące odpowiedzialność w Kościele, np. biskupi ordynariusze, mieli za sobą szkolenia w zakresie problemu wykorzystania seksualnego oraz ochrony małoletnich.

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, fot. PAP/Mateusz Marek

Sojusz

O sojuszu tworzonym między różnymi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed różnego rodzaju wykorzystaniem i przemocą mówiła rzeczniczka praw dziecka. Monika Horna-Cieślak wyraziła przekonanie, że spotkanie przedstawicieli różnych środowisk, działających na rzecz ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym, jest deklaracją współpracy na tym polu. – Cieszę się, że mamy pewien sojusz i możemy razem powiedzieć – twórzmy razem strategie, podejmujmy działania, które pomagają – zaakcentowała Horna-Cieślak. Przypomniała, że 17 października 2023 roku została wprowadzona Narodowa Strategia ds. Przeciwdziałania Przemocy Seksualnej Wobec Dzieci, a obecnie trwają prace nad jej wdrożeniem.

– Cieszy mnie to, że w Zespole ds. Ochrony Małoletnich, który jest przy Ministerstwie Sprawiedliwości, znajdują się przedstawiciele różnych środowisk, także przedstawiciele Kościoła katolickiego – jak Centrum Ochrony Dziecka. Bardzo za to dziękuję. To pokazuje naszą solidarność – powiedziała rzeczniczka i doceniła, że wiele osób z Kościoła prosiło o instrukcje dotyczące wdrażania standardów. Zaapelowała, by wszyscy dorośli przede wszystkim słuchali dzieci i ufali im. – Traktujmy słowa dzieci poważnie, dajmy im wiarę, powiedzmy im „ufam tobie, słyszę ciebie”. To jest bardzo ważne. A my jako dorośli bądźmy empatyczni, miejmy tę uważność, ludzką empatię do problemu, z którym mierzą się osoby, które zostały skrzywdzone – mówiła.

dzieci przedszkole
fot. unsplash

Więcej o narzędziach i ludziach: instytucjach, stowarzyszeniach i inicjatywach służących zarówno Osobom Skrzywdzonym, jak i prewencji przed wykorzystaniem seksualnym do przeczytania tutaj >>> Modlitwa, która nie wyklucza – pomoc osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze