bieganie

Dzień Papieski: biegi w polskich miastach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po raz kolejny w związku z Dniem Papieskim organizowane były wydarzenia sportowe. Gromadzą one wielu miłośników sportu, ale nie tylko.

W miniony weekend w wielu polskich miastach odbył się Bieg Papieski. Jest to nieodłączny element wydarzeń, które organizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Mimo że dzień ten co roku obchodzimy w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, to wiele biegów papieskich odbyło się tydzień później.
Przeważnie tego dnia organizowane są różnego rodzaje festiwale, koncerty, wykłady czy wydarzenia sportowe. Obok biegów odbywają się też wspinaczki górskie – na przykład na szczyt Korbanie w Beskidach.

Warto wspomnieć, że organizatorami biegów często zostają szkoły czy ośrodki młodzieżowe, które chcą zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu.
W Poznaniu trasa biegu liczyła pięć kilometrów. Pomyślano również o dzieciach, dla których przygotowano trasę wynoszącą 800 metrów. W każdym mieście dystans oraz cel biegu były dostosowane w zależności od woli organizatorów.

Głównym celem przyświecającym wszystkim uczestnikom była jednak pomoc i wsparcie dla Fundacji oraz jej podopiecznych. Dopiero dalej można mówić o rywalizacji.
Warto organizować takie wydarzenia. Oprócz zachęcenia ludzi do aktywności fizycznej pielęgnowana jest również pamięć o historii Polski. A niewątpliwie wybór Karola Wojtyły na papieża był ważnym momentem w dziejach naszego kraju. 

fot. akunamatata, flickr.com

Zobacz także
Wasze komentarze