epa06299673 View of the cross of a grave at the cementery of Curbian, close to the village of Palas de Rei, Galicia, northwestern Spain, 31 October 2017, on the eve of All Saints Day. The All Saints Day is a holiday in Spain when people go to cementeries to take flowers to their relatives and friends garves. EPA/ELISEO TRIGO Dostawca: PAP/EPA.

Dzień triumfu Kościoła

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

1 listopada to wielkie dziękczynienie za ludzi, którzy pokazali nam jak można żyć Ewangelią, jak zwycięsko przejść przez życie – powiedział w Radiu Plus bp Henryk Tomasik w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Uroczystość ta powinna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan.

– To dzień triumfu Kościoła. Pokazujemy ludzi, którzy mogą być wzorem dla nas wszystkich, wierzących i niewierzących. To dzień wielkiego dziękczynienia za to, że mamy w niebie pośredników, że jest dobro w świecie, nawet w stopniu heroicznym, doskonałym, tak jak w życiu Maksymiliana Kolbe, czy Matki Teresy. To dzień dziękczynienia za moc wiary, która może kształtować aż takie postawy – mówił bp Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Ordynariusz radomski zgodził się z opinią, że łatwiej jest nam dzisiaj wspominać świętych, niż ich naśladować. – Patrzymy na ich heroizm i możemy powiedzieć, że nie jesteśmy do tego zobowiązani. Łatwiej jest podziwiać, niż naśladować, bo to wymaga radykalnego opowiedzenia się za Chrystusem – powiedział biskup Tomasik.

Według bp. Tomasika do świętości są powołani wszyscy, nie tylko osoby duchowne. Dodał, że ciekawym rysem świętości w historii Kościoła są ludzie świeccy a wśród nich władcy, a w ostatnich czasach święci będący wzorem życia rodzinnego. – Są piękne świadectwa tych ludzi. One wymagają ciągłego przypominania. Wśród nich jest św. Joanna Beretta Molla – powiedział biskup.

Stwierdził też, że św. Jan Paweł II jest autorem wielu wypowiedzi na temat świętości. – Wzywał młodych, aby mieli ambicję bycia „świętymi nowego tysiąclecia”. Sam przeszedł taką drogę i zostawił nam piękny wzór doskonałości chrześcijańskiej – przypomniał biskup radomski.

Bp Tomasik odniósł się do decyzji Konferencji Episkopatu Polski, która postanowiła, że patronem najbliższego roku liturgicznego będzie św. Stanisław Kostka. – To był człowiek wielkiego ducha, by realizować swoje powołanie. Ważne, by katecheci i duszpasterze przedstawili świętego jako człowieka, który uczy wierności, pracy nad sobą i zaangażowania w Boże sprawy – powiedział biskup Tomasik. 

Na koniec przypomniał, że 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, a nie „dzień zmarłych”. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi z kolei 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”. – Jest wspólny mianownik dla obu dni, wiara w świętych obcowanie, w życie wieczne i ciała zmartwychwstanie – zakończył bp Henryk Tomasik.

rm / Radom
Dzień triumfu Kościoła
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze