Dziś Dzień Ojca. Tradycja tego święta ma już ponad 50 lat

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To właśnie dziś, 23 czerwca, przypada Dzień Ojca. Choć święto to nadal nie jest aż tak popularne jak Dzień Matki, w Polsce obchodzimy je już od 53 lat. Zostało ustanowione w 1965 r.

Dzień Ojca jest podziękowaniem i uhonorowaniem nieocenionej roli, jaką pełni ojciec w wychowaniu każdego dziecka. To właśnie on stawia wymagania, uczy wykonywania obowiązków i wytycza granice, dzięki czemu znacznie łatwiej jest pokonywać trudności życiowe w przyszłości. Miłość, którą otrzymujemy od ojca, również ma swój szczególny wydźwięk – inspiruje do wytrwałości, pracy nad sobą i samodoskonalenia.

W różnych krajach świata Dzień Ojca odbywa się w innych terminach, ale w wielu z nich (m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii) przyjęto termin identyczny jak w Stanach Zjednoczonych (trzecia niedziela czerwca). W innych krajach katolickich (np. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii) jest to 19 marca w dzień św. Józefa, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. Tam jednak Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn.

Warto zwrócić uwagę na to, że poprawne relacje z ziemskim ojcem mogą znacznie wpłynąć na nasz stosunek do Boga Ojca. Pamiętajmy więc, aby starać pielęgnować więź ze swoim ziemskim tatą najlepiej jak tylko potrafimy.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze