Dziś Dzień Ojca. Tradycja tego święta ma już ponad 50 lat

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To właśnie dziś, 23 czerwca, przypada Dzień Ojca. Choć święto to nadal nie jest aż tak popularne jak Dzień Matki, w Polsce obchodzimy je już od 53 lat. Zostało ustanowione w 1965 r.

Dzień Ojca jest podziękowaniem i uhonorowaniem nieocenionej roli, jaką pełni ojciec w wychowaniu każdego dziecka. To właśnie on stawia wymagania, uczy wykonywania obowiązków i wytycza granice, dzięki czemu znacznie łatwiej jest pokonywać trudności życiowe w przyszłości. Miłość, którą otrzymujemy od ojca, również ma swój szczególny wydźwięk – inspiruje do wytrwałości, pracy nad sobą i samodoskonalenia.

W różnych krajach świata Dzień Ojca odbywa się w innych terminach, ale w wielu z nich (m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii) przyjęto termin identyczny jak w Stanach Zjednoczonych (trzecia niedziela czerwca). W innych krajach katolickich (np. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii) jest to 19 marca w dzień św. Józefa, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. Tam jednak Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn.

Warto zwrócić uwagę na to, że poprawne relacje z ziemskim ojcem mogą znacznie wpłynąć na nasz stosunek do Boga Ojca. Pamiętajmy więc, aby starać pielęgnować więź ze swoim ziemskim tatą najlepiej jak tylko potrafimy.

Zobacz także
Wasze komentarze