Dziś Dzień Świętości Życia. Dzień duchowych adopcji dzieci poczętych
Przed obchodzonym 25 marca Dniem Świętości Życia trwała tygodniowa nowenna modlitewna. Do codziennego odmawiania litanię do św. Józefa i modlitwy zaczerpniętej z encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” zachęca Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka (PSOŻC). Modlitwa rozpoczęła się 19 marca w uroczystość św. Józefa.
– Tylko siedem dni tylko kilka minut dziennie i bardzo konkretne intencje. My naprawdę wierzymy, że modlitwa zmienia świat na lepszy – mówi Marcin Nowak, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Dodaje, że obecnie istnieje wielka potrzeba zwiększenia pomocy finansowej dla rodziców chorych dzieci oraz troska o rozwój hospicjów perinatalnych.
– Będziemy się modlić za pielęgniarki, położne i lekarzy, polityków i dziennikarzy oraz wszystkie osoby domagające się zabijania nienarodzonych – tłumaczy Magdalena Guziak-Nowak z zarządu Stowarzyszenia. Następnie dodała, że modlitwą chcą „objąć wszystkie dzieci nienarodzone, ich mamy, rodziców otrzymujących trudną diagnozę prenatalną”.
W związku z tym na Facebooku PSOŻC codziennie można znaleźć filmy z rozważaniami i krótkim komentarzem dotyczącym obrony życia nienarodzonych.
Duchowa adopcja dziecka poczętego
Obchodzony 25 marca Dzień Świętości Życia był co roku czasem, w którym podejmowano duchowe adopcje dziecka poczętego i w którym odbywały się także uliczne marsze i modlitwy. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną nie odbędą się uroczystości z licznym udziałem wiernych. Można jednak wziąć w nich udział za pośrednictwem internetu, a aktu Duchowej Adopcji dziecka poczętego dokonać w zaciszu własnego mieszkania.
Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie. Była to odpowiedź na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Wtedy też powstał pierwszy ośrodek duchowej adopcji, przy kościele ojców Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.
W dowolnym momencie można przyłączyć się do Dzieła Duchowej Adopcji poprzez rozpoczęcie dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko poczęte. Jest to modlitwa w obronie poczętego życia. Ale także osobiste wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz pomoc dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji.
>>>Duchowa adopcja dziecka zagrożonego aborcją
Narodowy Dzień Życia
Narodowy Dzień Życia, obchodzony 24 marca, został ustanowiony w 2004 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.
Dzień Świętości Życia
Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. Obchodzimy go 25 marca – w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.
>>>Aplikacja mobilna „Adoptuj życie”. Zobacz, jak to działa
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |