Zdjęcie poglądowe fot. pixabay

Dziś Dzień Świętości Życia. Dzień duchowych adopcji dzieci poczętych

Przed obchodzonym 25 marca Dniem Świętości Życia trwała tygodniowa nowenna modlitewna. Do codziennego odmawiania litanię do św. Józefa i modlitwy zaczerpniętej z encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” zachęca Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka (PSOŻC). Modlitwa rozpoczęła się 19 marca w uroczystość św. Józefa.

– Tylko siedem dni tylko kilka minut dziennie i bardzo konkretne intencje. My naprawdę wierzymy, że modlitwa zmienia świat na lepszy – mówi Marcin Nowak, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Dodaje, że obecnie istnieje wielka potrzeba zwiększenia pomocy finansowej dla rodziców chorych dzieci oraz troska o rozwój hospicjów perinatalnych.

– Będziemy się modlić za pielęgniarki, położne i lekarzy, polityków i dziennikarzy oraz wszystkie osoby domagające się zabijania nienarodzonych – tłumaczy Magdalena Guziak-Nowak z zarządu Stowarzyszenia. Następnie dodała, że modlitwą chcą „objąć wszystkie dzieci nienarodzone, ich mamy, rodziców otrzymujących trudną diagnozę prenatalną”.

W związku z tym na Facebooku PSOŻC codziennie można znaleźć filmy z rozważaniami i krótkim komentarzem dotyczącym obrony życia nienarodzonych.

>>>Bp Miziński: Dzień Świętości Życia to zaproszenie do refleksji nad cennym darem Boga, jakim jest życie każdego człowieka

fot. pixabay

Duchowa adopcja dziecka poczętego

Obchodzony 25 marca Dzień Świętości Życia był co roku czasem, w którym podejmowano duchowe adopcje dziecka poczętego i w którym odbywały się także uliczne marsze i modlitwy. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną nie odbędą się uroczystości z licznym udziałem wiernych. Można jednak wziąć w nich udział za pośrednictwem internetu, a aktu Duchowej Adopcji dziecka poczętego dokonać w zaciszu własnego mieszkania.

Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie. Była to odpowiedź na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Wtedy też powstał pierwszy ośrodek duchowej adopcji, przy kościele ojców Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.

W dowolnym momencie można przyłączyć się do Dzieła Duchowej Adopcji poprzez rozpoczęcie dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko poczęte. Jest to modlitwa w obronie poczętego życia. Ale także osobiste wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz pomoc dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji.

>>>Duchowa adopcja dziecka zagrożonego aborcją

fot. freepik/gpointstudio

Narodowy Dzień Życia

Narodowy Dzień Życia, obchodzony 24 marca, został ustanowiony w 2004 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

Dzień Świętości Życia

Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. Obchodzimy go 25 marca – w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

>>>Aplikacja mobilna „Adoptuj życie”. Zobacz, jak to działa

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze