Dziś „imieniny” oblatów Maryi Niepokalanej
8 grudnia to w Kościele katolickim Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dla oblatów to również święto patronalne Zgromadzenia. W tradycji Zgromadzenia jest to dzień dziękczynienia Bogu za osobę Matki Jezusa Chrystusa, za dar Matki Niepokalanej, Patronki Zgromadzenia.
Eugeniusz de Mazenod założył zgromadzenie w 1816 r. dla głoszenia Ewangelii ubogim. Uważał, że ta misja wypełnia się przez wstawiennictwo Niepokalanej. Początkowo zgromadzenie nosiło nazwę Misjonarzy Prowansji. Nazwa przestała jednak być odpowiednia, gdy misjonarze założyli dom i zaczęli pracować poza tym regionem. Przyjęto wówczas nazwę Oblatów Świętego Karola. Jednak już w 1825 r. Eugeniusz de Mazenod przed audiencją u papieża postanowił zmienić nazwę swojej rodziny zakonnej powierzając ją Niepokalanej. Odkrył on w Maryi najbardziej adekwatny model życia apostolskiego, które jako osoba najpełniej zaangażowana w służbę Chrystusowi, ubogim i Kościołowi, pragnął widzieć w założonym przez siebie zgromadzeniu.
>>> Oblat Niepokalanej. Oblaci M.N. w Polsce [MISYJNE DROGI]
Przed ogłoszeniem dogmatu
17 lutego 1826 r. papież Leon XII zatwierdził Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i jego Reguły. Nazwa zgromadzenia zakonnego odpowiada celowi i naturze jego duchowości. Eugeniusz de Mazenod chciał, aby oblaci utożsamiali się z niepokalaną Maryją. Nie wybrał on nazwy zgromadzenia z racji kultu, ale raczej kierując się pragnieniem, aby właśnie utożsamianie się oblatów z Maryją było programem ich życia. Pragnął także, aby Maryja zawsze była obecna w życiu zgromadzenia. Wyznaczył Jej odpowiednie miejsce w modlitwie indywidualnej i wspólnotowej. Domagał się także od oblatów, aby zawierzali „Dobrej Matce” wszystkie swoje problemy, rozbudzali kult maryjny i prowadzili wiernych do Jezusa i do Maryi.
>>> Dziś Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Co to znaczy?
W posłudze oblackiej Maryja jest Matką i Towarzyszką misjonarzy. Szczególnym polem działania jest duszpasterstwo w sanktuariach maryjnych – jedna trzecia pierwszych placówek oblackich obejmowała takie miejsca. Dziś oblaci pełnią tę posługę na całym świecie, m.in. w Lourdes, gdzie są kapelanami sanktuarium. W Polsce prowadzą m.in. sanktuarium maryjne w Kodniu nad Bugiem.
Założyciel św. Eugeniusz i ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu
Biskupie posługiwanie Eugeniusza de Mazenoda w szczególny sposób związało się z ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. W 1849 roku papież Pius IX w encyklice Ubi primum poprosił biskupów o opinie na temat nabożeństwa do Maryi i oczekiwań wiernych. Eugeniusz de Mazenod z entuzjazmem odpowiedział, wysyłając dwa listy – jako biskup Marsylii i w imieniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Podkreślał w nich wielkość tego wydarzenia i rolę Niepokalanej w historii zbawienia. Jak pisze historyk zgromadzenia o. Kazimierz Lubowicki OMI: „Jeden list wysłał jako biskup Marsylii, a inny w imieniu Oblatów Maryi Niepokalanej, podając nazwę Zgromadzenia jako świadectwo tradycyjnej wiary Kościoła. Ten list przypomina Exultet i jasno pokazuje, „co myślał i czynił (nasz) ojciec przy tej tak chwalebnej dla naszej Niepokalanej Matki okazji”. „Szczęśliwy, zaprawdę szczęśliwy ten dzień, w którym Bóg przez Ducha swego Boskiego Syna natchnął serce Jego Wikariusza na ziemi, by oddać ten najwyższy hołd Świętej Dziewicy Maryi! Szczęśliwy i święty ten dzień, w którym najwyższy Pasterz i Nauczyciel owieczek i baranków, w gorzkich strapieniach swego serca i w bolesnych doświadczeniach Kościoła, skierował myśl do Niepokalanej Matki Niepokalanego Baranka bez skazy i wzniósł wzrok ku błyszczącej gwieździe, umieszczonej przez Boga na niebie jak tęcza Przymierza i rękojmia zwycięstwa! Niech nadejdzie, niech nadejdzie ta godzina tak upragniona, gdy cały wszechświat będzie mógł głosić z pewnością, że Najświętsza Matka Boga zmiażdżyła głowę jadowitego węża, i uważać za prawdę objawioną, że Błogosławiona Dziewica Maryja mocą cudownego i jedynego przywileju, jaki zawdzięcza nadmiarowi łaski swojego Syna, została naprawdę zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego!”.
Podczas zgromadzenia biskupów w 1854 roku, które przygotowywało ogłoszenie dogmatu, Eugeniusz robił wszystko, by uroczystość miała jak najwspanialszy charakter. Pisał listy do papieża, zachęcając go do działania. 8 grudnia 1854 roku, podczas ogłoszenia dogmatu, wzruszony biskup de Mazenod stał u boku papieża. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia zorganizował uroczystości w Marsylii oraz ufundował pomnik Niepokalanego Poczęcia, wzorowany na pomniku z placu Hiszpańskiego w Rzymie. Święty Eugeniusz de Mazenod był jednym z największych apostołów Maryi Niepokalanej XIX wieku. Dziś jego duchowe dziedzictwo kontynuuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na całym świecie.
Sanktuaria maryjne
W oblackim apostolacie Maryja jest Matką i Towarzyszką misjonarzy. Uprzywilejowaną posługą jest praca duszpasterska w sanktuariach maryjnych. Jedna trzecia placówek oblackich przyjętych przez założyciela stanowiły sanktuaria maryjne. Dziś oblaci zajmują się taką posługą na całym świecie m.in. w Lourdes, gdzie stanowią grupę kilkunastu kapelanów przy sanktuarium. W Polsce oblaci prowadzą sanktuarium maryjne w Kodniu nad Bugiem.
>>>Niepokalane Poczęcie Maryi i wizje świętej Katarzyny Laboure
Oblaci Maryi Niepokalanej
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Obecnie generałem zgromadzenia jest o. Luis Ignacio Rois Alonso OMI.
W Polsce oblaci są obecni od 1920 roku. Obecnie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy blisko 3900 zakonników, w tym 311 w Polsce oraz prawie kolejnych 300 za granicą. Oblaci Maryi Niepokalanej są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym, niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze jej nie przyjęły i pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do grup, z którymi ma on najmniej kontaktu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |