Dziś wchodzi w życie zreformowane prawo karne w Kościele. Pojawiła się nowa kara
W środę wchodzi w życie znowelizowane prawo o sankcjach karnych w Kościele. Według nowych przepisów przestępstwo pedofilii umieszczono w dziale „Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby”, co wskazuje, że dobrem chronionym jest godność człowieka, a nie obowiązki kapłana.
W środę wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka konstytucją apostolską „Pascite gregem Dei” (łac. Paście stado Boże). Na jej podstawie została znowelizowana księga VI Kodeksu prawa kanonicznego o sankcjach karnych w Kościele – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.
Kara to nie środek ostateczny
Papież stwierdził w tym w dokumencie, że „wiele szkód wyrządziło niedostrzeganie ścisłego związku w Kościele między praktykowaniem miłosierdzia a odwołaniem się, gdy wymagają tego okoliczności i sprawiedliwość, do dyscypliny karnej”.
Dlatego, według autorów komunikatu, „stosowanie prawa karnego jest obowiązkiem biskupów – tak dla dobra sprawcy, którego kara ma nakłonić do nawrócenia, jak i dla dobra całej kościelnej wspólnoty, która ma prawo do niezwłocznej i zdecydowanej reakcji na popełnione przestępstwo”.
W dokumencie mocno podkreśla się, że stosowanie kar nie jest środkiem ostatecznym, ale zwyczajnym i obowiązkowym narzędziem pasterskiego posłannictwa biskupa.
„Przepisy są bardziej szczegółowe i konkretne – zmniejszono liczbę sytuacji, w których samą karę oraz wybór jej rodzaju pozostawiano decyzji ordynariusza. Duży nacisk kładzie się na konieczność naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – nie wolno zwolnić przestępcy z kary, dopóki nie naprawi wyrządzonej szkody” – poinformowali autorzy.
>>> Zmiany w prawie kanonicznym? Zakończono prace nad rewizją Księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego
W prawie kanonicznym pojawi się kara grzywny
Dodali, że przywrócono karanie za niektóre przestępstwa z dawnego kodeksu z 1917 r. np. korupcję w działaniach urzędowych czy udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno ich udzielać.
„Penalizuje się także nowe przestępstwa – wśród nich naruszenie tajemnicy papieskiej, bezprawne porzucenie posługi kapłańskiej, domaganie się przez kapłana ofiary wyższej niż ustalona albo dodatkowych kwot, albo czegoś dla własnej korzyści. Bardziej szczegółowo regulowane są przestępstwa o charakterze majątkowym. Pojawia się w prawie kanonicznym nieznana mu dotychczas kara grzywny” – napisali.
>>> Przygotowujesz się do małżeństwa? Są nowe przepisy kanoniczne
Chroniona jest godność człowieka
W komunikacie czytamy, że przestępstwo wykorzystania seksualnego osób małoletnich zostało umieszczone w dziale „Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby”, przez co wskazuje się, że dobrem chronionym jest godność człowieka, a nie – jak dotychczas – obowiązki kapłana.
Papież Franciszek podkreśla w konstytucji apostolskiej Pascite gregem Dei: „Zaniechanie ze strony pasterza posługiwania się prawem karnym jest przejawem tego, że nie pełni on właściwie i wiernie swej funkcji”.
Wkrótce ukaże się uaktualnione tłumaczenie polskie Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. wraz z przepisami znowelizowanej księgi VI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |