Dzisiaj ksiądz może odprawić trzy msze św. Dlaczego?
2 listopada obchodzimy wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Wspominamy tych wszystkich, którzy od nas odeszli. Tych, którzy nie są jeszcze świętymi i potrzebują jeszcze naszej pomocy, naszej modlitwy i którzy jeszcze nie doszli do ostatecznego celu, jakim jest niebo.
Pierwsze dni listopada są tradycyjnie poświęcone modlitwie za zmarłych. Przejawia się ona między innymi w możliwości uzyskania odpustu zupełnego, który jest darowaniem win, jakie każdy z nas jako człowiek zaciąga przez grzech. W te dni taki odpust możemy ofiarować za zmarłych, aby pomóc im w osiągnięciu nieba. W tym roku ponownie, z racji pandemii, Penitencjaria Apostolska przedłużyła możliwość uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych do końca listopada. Warto z tego skorzystać, bo jest to wyraz naszej wspólnoty ze zmarłymi, którzy potrzebują naszej pomocy i wstawiennictwa wszystkich świętych.
Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych pojawiło się w Kościele dzięki św. Odylonowi. W 998 r. ówczesny opat benedyktynów w Cluny wprowadził wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Bardzo szybko zwyczaj takiej modlitwy przyjął się w całym Kościele. Dzień Zaduszny kieruje nasz wzrok wiary ku czyśćcowi – to w nim znajdują się dusze, które czeka zbawienie, ale które jeszcze czekają na moment całkowitego zjednoczenia z Bogiem w niebie.
>>> Dzisiaj wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Ofiarujmy za nich odpust
W Dzień Zaduszny księża mogą wyjątkowo, bez specjalnego pozwolenia biskupa, odprawić trzy msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża. Co ważne, stypendium mogą pobrać wyłącznie za jedną mszę świętą. Każda z trzech mszy świętych ma swój własny formularz i inne czytania. Pierwsza msza skupia się wokół tekstów biblijnych o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Druga msza to przede wszystkim opowieść o wskrzeszeniu Łazarza przez Jezusa. Ewangelia trzeciej mszy świętej opowiada o Jezusie, który mówi uczniom, że „w domu Ojca mego jest ,mieszkań wiele”. Dzień Zaduszny w kalendarzu liturgicznym ma range wspomnienia, nie jest świętem, ani tym bardziej uroczystością. Mimo to w dniu tym wyjątkowo Ewangelię poprzedzają dwa czytania (czyli analogicznie do niedziel i uroczystości). Wierni nie mają obowiązku uczestniczyć w liturgii 2 listopada.
Zwyczaj odprawiania przez każdego kapłana trzech mszy w Dzień Zaduszny zapoczątkował w XV wieku zakon dominikanów w Hiszpanii. W 1748 r. papież Benedykt XIV zatwierdził tę praktykę dla Hiszpanii, Portugalii oraz ich kolonii. W roku 1915 papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |