E-zdrowie – jakie plusy dostrzegają pacjenci?
Polacy w ciągu ostatnich lat przekonali się do wykorzystywania nowoczesnych technologii w medycynie i ochronie zdrowia. Korzystanie z telekonsultacji i e-recept stało się dziś całkowicie powszechne. Zobacz, jakie plusy tego rozwiązania dostrzegają użytkownicy!
W ostatnim czasie konieczne było unowocześnienie systemu opieki zdrowotnej i dostosowanie go do nowych realiów. Jednym z efektów takich działań jest rozwój e-medycyny. Rozwiązania takie jak e-recepta czy konsultacja online na stałe weszły już do regularnego użytku. Jakie są główne zalety wprowadzenia zaawansowanych narzędzi technologicznych do opieki zdrowotnej?
Telekonsultacja – powszechny sposób kontaktu z lekarzem
Tym, co najbardziej doceniają pacjenci, jest ogromna wygoda płynąca z takich rozwiązań. Lekarz i przychodnia bez wychodzenia z domu to coś, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. To szczególnie ważne w przypadku osób chorujących przewlekle, z niepełnosprawnościami, czy w podeszłym wieku. Przed wprowadzeniem e-recepty i telekonsultacji musieli oni osobiście fatygować się do przychodni lub wysyłać tam upoważnionych członków rodziny. Obecnie receptę na stale przyjmowane leki można otrzymać przez telefon lub internet.
Łatwy dostęp do e-recept
Każdy pacjent, któremu została wypisana e-recepta, może otrzymać ją na kilka sposobów. Najczęściej kod jest wysyłany w wiadomości sms, może też być podyktowany przez telefon. Każdą receptę można też łatwo znaleźć na internetowym koncie pacjenta. Dzięki temu można w każdej chwili mieć dostęp do swojej e-recepty. Oznacza to, że nie trzeba specjalnie planować wizyty w aptece, leki można wykupić po drodze z pracy, czy podczas spaceru.
Jak wyglądają e-recepty i e-skierowania?
Kiedyś takie dokumenty były wypisywane w formie papierowej – na blankiecie znajdowały się dane pacjenta oraz informacje o lekach. Jednak obecnie receptę i skierowanie można najczęściej dostać w postaci czterocyfrowego kodu. Wystarczy go podać, realizując receptę w aptece, czy dzwoniąc do rejestracji medycznej. E-recepta i e-skierowanie są ważne jedynie z numerem pesel pacjenta, na którego zostały wystawione.
Czy korzystanie z e-recepty jest bezpieczne?
W kwestii bezpieczeństwa można skupić się na dwóch zasadniczych aspektach związanych z korzystaniem z recept elektronicznych. Pierwszą z nich może być bezpieczeństwo w kontekście danych osobowych. Informacje dotyczące stanu zdrowia i przyjmowanych leków to bardzo wrażliwe dane. Dlatego, aby uniknąć ich wycieku, konieczne jest stosowanie wielu zabezpieczeń i częsta aktualizacja systemów teleinformatycznych stosowanych w e-medycynie.
Jednak nawet mimo najlepszych zabezpieczeń, dane pacjenta mogą zostać ujawnione przez niedopatrzenie. Dlatego realizując receptę, warto być ostrożnym. Jeśli w aptece są inne osoby, można podać farmaceucie wszystkie niezbędne informacje w formie odręcznej notatki.
Inną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest zapisywanie i wydawanie odpowiednich leków. Recepty papierowe często były nieczytelne i farmaceuta musiał czasem kontaktować się z lekarzem w sprawie dawki, czy nawet samego leku. Elektroniczna recepta praktycznie wyklucza możliwość pomyłki, która mogłaby być szkodliwa dla zdrowia pacjenta.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |