fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Egipt: prawosławny patriarcha krytykuje decyzję papieża koptyjskiego

Prawosławny patriarcha Aleksandrii Teodor ostro skrytykował decyzję papieża Kościoła koptyjskiego Tawadrosa II o przekazaniu jednego z kairskich kościołów koptyjskich Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu w celu sprawowania tam liturgii dla prawosławnych, którzy przeszli pod jego jurysdykcję.

W wysłanym do koptyjskiego papieża liście Teodor II nazwał to „bezpośrednią ingerencją w poważne sprawy wewnętrzne Kościoła prawosławnego”, a także bezpośrednio w jego „administracyjną i duszpasterską jurysdykcję jako prawosławnego arcybiskupa Aleksandrii oraz papieża i patriarchy całej Afryki w sprawach dotyczących wyłącznie wewnątrzprawosławnych relacji”.

>>> Prawosławni intelektualiści potępiają ideologię „rosyjskiego świata”

Przypomniał, że Rosyjski Kościół Prawosławny dla własnych celów jednostronnie dezawuuje inne Kościoły prawosławne, które uznały autokefalię przyznaną Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy przez Patriarchat Konstantynopola. W dodatku Kościół rosyjski „nie poprzestał na słowach, ale poszedł dalej, nielegalnie wkroczył w naszą duchową jurysdykcję, próbując przekupić duchownych i parafie w Afryce dla odwetu i samolubnych celów”.

Teodor przestrzegł Tawadrosa II, że decyzja Koptów zniechęca do dalszych prób współpracy z nimi i bezpośrednio zagraża stosunkom między Kościołami. – Fakt zignorowania Wszechprawosławnego Kościoła Aleksandrii w sprawie dotyczącej jego relacji z innym Kościołem prawosławnym w ramach jego jurysdykcji jest poważnym błędem i aktem niewdzięczności wobec naszego patriarchatu, który stał u boku Kościoła koptyjskiego w trudnych chwilach – napisał prawosławny hierarcha.

>>> Muzułmanie, katolicy i prawosławni razem w modlitwie o pokój w Ukrainie [ZDJĘCIA]

Pod koniec ub.r. Rosyjski Kościół Prawosławny przyjął pod swoją jurysdykcję 102 duchownych z ośmiu państw afrykańskich, którzy nie zgadzali się z uznaniem przez Patriarchat Aleksandryjski autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Jednocześnie utworzył swój egzarchat patriarszy w Afryce, będącej obszarem kanonicznym Patriarchatu Aleksandrii. W ramach nowego egzarchatu utworzono dwie eparchie (diecezje): kairską i północnoafrykańską oraz johannesburską i południowoafrykańską. Na czele nowej struktury z tytułem metropolity klińskiego stanął 53-letni abp Leonid (Gorbaczow). Mianowano go nie tylko egzarchą Afryki, ale także ordynariuszem eparchii północnoafrykańskiej i tymczasowym zwierzchnikiem eparchii południowoafrykańskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze