Do Egiptu powracają ciała koptyjskich męczenników

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Libijskie władze wydały ciała 21 koptyjskich męczenników zamordowanych przez islamistów nad brzegiem morza w 2015 r. Spoczną w poświęconym im kościele w Al Our. Koptyjski Kościół oficjalnie uznał ich za męczenników.

Powracają dziś do Egiptu ciała koptyjskich męczenników, zabitych przez fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego w 2015 r. Ich śmierć stała się głośna, ponieważ oprawcy nagrali ich egzekucję, by wykorzystać ją w celach propagandowych. W rzeczywistości film stał się wielkim świadectwem wiary męczenników. Pokazał bowiem, że w chwili śmierci prosili Boga, by umocnił ich w wierze i by przebaczył ich zabójcom.

Ciała 21 męczenników odnaleziono w październiku ubiegłego roku. Wrzucono je do zbiorowego grobu niedaleko Syrty. Dziś, jak podała agencja Reutera, Libia wydała je krajom, z których pochodzili męczennicy, dlatego 20 ciał powróci do Egiptu, a jedno do Ghany.

Prawosławny Kościół Koptyjski uznał ofiary libijskiej rzezi za męczenników. Ich ciała zostaną pochowane w nowym poświęconym im kościele, który został konsekrowany 15 lutego, w dniu, w którym są oni wspominani w koptyjskiej liturgii. Świątynię wybudowano w wiosce Al Our, z której pochodziło 13 z nich.

Do Egiptu powracają ciała koptyjskich męczenników
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze