Ekspert: dwa oblicza islamu – każde prawdziwe

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Islam łączy w sobie sprzeczności, jest zarówno religią pokoju, jak i ideologią wzywającą do świętej wojny; to może ludzi dezorientować, jednak musimy to pojąć ponieważ jest to prawdziwe oblicze islamu – mówi ekspert ds. politycznego islamu dr Bill Warner.

W opinii Warnera wszelkie rozmowy na temat islamu należy rozpocząć od wyjaśnienia czym on właściwie jest.

„Wiele osób uważa, że islam to religia założona w Koranie, jednak to nieprawda. Czytając Koran zobaczymy, że nie ma w nim tylu informacji, aby muzułmanin mógł praktykować swą religię” – mówi założyciel i dyrektor Centrum Studiów nad Politycznym Islamem.

Zwraca uwagę, że w Koranie jest wiele wersetów nawołujących do postępowania zgodnego z tym, jak żył „idealny muzułmanin” czyli prorok Mahomet. Jednak, aby poznać jego pełną biografię, należy sięgnąć po inne teksty – dodaje rozmówca PAP.

„Mamy biografię – jego siry, oraz tradycje – hadisy, które są bardzo obszerne. Biorąc razem Koran, siry i hadisy otrzymujemy coś na kształt Biblii islamu, którą nazywam trylogią” – tłumaczy. „Przez 13 lat naucza islamu w Mekce i nawraca około 150 ludzi. To około 10 na rok. Następnie ucieka z Mekki i udaje się do Medyny, gdzie staje się politykiem i dżihadystą. Kiedy umiera, każdy kto był w jego zasięgu został muzułmaninem. To uczy nas tego, że islam jest z jednej strony religią pokoju, a z drugiej polityką głoszącą dżihad” – podkreśla Warner.

Zwraca jednocześnie uwagę, że te sprzeczności pokazują dualistyczną naturę islamu.

„We wczesnym Koranie w Mekce nie było dżihadu. W Koranie pisanym w Medynie 24 proc. tekstu poświęcona jest dżihadowi. Dlatego na pytanie, czy islam to dżihad, odpowiemy tak. Czy jest on religią pokoju? Tak. To może ludzi dezorientować, jednak musimy to pojąć ponieważ jest to prawdziwe oblicze islamu. Mamy dwa różne islamy złączone w jedno. To daje islamowi ogromną siłę” – podsumowuje.

Zobacz także
Wasze komentarze