Ekspert: można obniżyć podatek dzięki darowiznom na rzecz organizacji pożytku publicznego
Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała doradca podatkowy w firmie e-pity Monika Piątkowska. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.
„Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje w art. 26 ust. 1 pkt 9, że od dochodu podlegającemu opodatkowaniu możemy odliczyć darowizny m.in. na rzecz organizacji pożytku publicznego” – przekazała w komentarzu nadesłanym PAP doradca podatkowy w e-pity .pl Monika Piątkowska.
Podkreśliła jednak, że dla odliczenia darowizny konieczne jest jej odpowiednie udokumentowanie. Konieczne jest także posiadanie pełnych danych organizacji, na rzecz której przekazana została darowizna.
„Powinniśmy posiadać potwierdzenie dokonania darowizny dla konkretnej organizacji np. dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego. Potwierdzeniem dokonania darowizny może być także inny dowód, który jednoznacznie wskazuje dane identyfikacyjne darczyńcy i obdarowanego oraz konkretny cel. W finalnym rozliczeniu podatnicy odliczający darowiznę, są obowiązani wskazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego” – wyjaśniła Monika Piątkowska.
>>> Jak dużo młodych Polaków ma odłożone pieniądze na „czarną godzinę”? [RAPORT]
W jej opinii także osoby, które przekazują darowizny na tzw. wirtualne skarbonki, mają prawo do odliczenia od dochodu przekazanych środków. Ale takiej możliwości nie będzie miała osoba, która taką skarbonkę założyła.
„Osoba, która założyła wirtualną skarbonkę nie jest posiadaczem zebranych pieniędzy, ani też nie jest darczyńcą. Założyciel skarbonki nie będzie miał możliwości odliczenia zebranej na jego skarbonce kwoty od podatku. Będą natomiast miały do tego prawo poszczególne osoby, które wpłaciły na skarbonkę, pod warunkiem, że posiadają dowód wpłaty z informacjami: kto i komu wpłacił oraz jaki był cel tejże wpłaty” – stwierdziła doradczyni podatkowa.
Konieczność udokumentowania darowizny oznacza, że nie można odliczyć kwot, jakie darczyńca wrzuca np. do puszek.
„Niestety, pieniądze wrzucone do puszki nie mogą podlegać odliczeniu, gdyż w tej sytuacji darczyńca pozostaje anonimowy. Wolontariusze nie wydają też dowodu, który potwierdzałby dokonanie darowizny” – powiedziała Piątkowska
Doradczyni podatkowa przypomniała, że kwota odliczeń z tytułów darowizn jest ograniczona i że nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodów podatnika. Podkreśliła także, że odliczenie przekazanej darowizny nie wpływa na możliwość przekazania 1,5 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |