Ekspert: spotkania rodzinne i wyjazdy do odległej części kraju – ograniczmy do minimum
W obecnej sytuacji epidemicznej, przy tak dużym wzroście zachorowań na COVID-19, należy ograniczyć spotkania rodzinne do absolutnego minimum; podobnie z wyjazdami w odległe części kraju – powiedziała prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 30 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Śląsku – 4713 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 497 osób. Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku wykrycia pierwszego przypadku w Polsce wyniosła tym samym 2 387 511, z czego 54 165 chorych zmarło.
>>> Rzecznik Episkopatu: błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny może odbyć się w domu
„W obecnej sytuacji epidemicznej, przy takim dużym wzroście zachorowań i idącym za tym konsekwentnie dużym odsetku zgonów, należy zachować bardzo dużą ostrożność w kontaktach między sobą – bo to jest droga transmisji koronawirusa” – powiedział PAP ekspertka od chorób zakaźnych prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Zaapelowała o ograniczenie do minimum spotkań z rodzinami, szczególnie wizytowanie bliskich z innej części kraju. „Spotkania należy też ograniczyć do jak najmniejszej liczby osób” – dodała.
„Przy zakupach zachowajmy szczególną ostrożność – wybierzmy takie godziny, gdy jest mniej osób w sklepie. Zachowajmy dystans od innych osób i często myjmy ręce i pamiętajmy o noszeniu maseczki” – dodała. Podkreśliła, że wszędzie tam, gdzie w zamkniętych pomieszczeniach możemy spotkać inne osoby o nieznanym statusie zakażenia, należy szczególnie być ostrożnym.
Zaleciła ostrożność w miejscach kultu religijnego – „osoby starsze powinny zostać w domu i wziąć udział w mszy za pośrednictwem mediów” – powiedziała.
Prof. Zajkowska zauważyła, że szczególnie w małych miejscowościach święta są ważnym dla ich społeczności wydarzeniem i wówczas dochodzi do większych zgromadzeń.
>>> Przewodniczący KEP: obecny czas, to czas konfrontowania się z trudną czasem prawdą o nas samych
„Jednak można to zorganizować w taki sposób, by było to bezpieczne – na zewnątrz kościoła, nie dopuszczając do kumulacji ludzi. Święcenie pokarmów można rozciągnąć w czasie – np. przez cały dzień, a nie przez np. tylko jedną godzinę. To wysiłek dla księży, ale mamy szczególną sytuację” – podkreśliła.
Zapytana, czy warto nosić maski o wyższym standardzie bezpieczeństwa, klasy FFP2 stwierdziła, że zwłaszcza w czasie zakupów czy w kościele jest to wskazane – bo w takich miejscach jest sporo ludzi i często trudno zachować wystarczający dystans między sobą.
„Trudniej się w nich oddycha i dłuższe noszenie nie jest zalecane, ale są skuteczne, więc w takich sytuacjach – na pewno warto je założyć” – dodała.
Ekspertka powiedziała, że ryzyko transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsze w przypadku np. spotkania osoby, która przeszła COVID-19 z osobą zaszczepioną, „chociaż istnieje” – dodała. Stwierdziła, że w takim przypadku spotkanie wchodzi w grę, chociaż lepiej na świeżym powietrzu.
Natomiast nie rekomenduje ona spotkania osoby, która przechorowała z taką, która jeszcze nie chorowała, bo wyższa jest możliwość zarażenia, niż w tym pierwszym przypadku.
Prof. Zajkowska przypomniała, że większość osób, która wyzdrowiała ma przeciwciała – ich organizmy generują przeciwciała i inne elementy układu odpornościowego – komórki pamięci czy komórki cytotoksyczne, które biorą udział w eliminacji zakażenia.
„Jednak ta odpowiedź organizmu u osób bezobjawowych i skąpoobjawowych szybko się wytraca i poziom przeciwciał szybko spada. Można ponownie zachorować. Ta możliwość jest większa z powodu pojawienia się kolejnych wariantów koronawirusa” – przestrzegła prof. Zajkowska.
Ekspertka powiedziała, że obawia się „efektu świąt” – tego, że mimo apeli część Polaków jednak spotka się z bliskim. W takim przypadku efekty tych zgromadzeń zobaczymy za tydzień, dwa – dodała.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |