Fot. PAP/EPA/STR

Etiopia: w poniedziałek żałoba narodowa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Izba Przedstawicieli Ludowych, niższa izba parlamentu Etiopii, ogłosiła, że poniedziałek będzie w tym kraju dniem żałoby narodowej. Żałobę ogłoszono, by uczcić pamięć 157 osób, które zginęły w niedzielnej katastrofie samolotu lecącego z Addis Abeby do Nairobi, stolicy Kenii.

Kancelaria premiera Etiopii Abiya Ahmeda poinformowała, że przyczyna katastrofy będzie „natychmiast przekazana informacji publicznej”, kiedy tylko pojawią się w sprawie nowe szczegóły. Premier wcześniej w niedzielę udał się na miejsce katastrofy.

Linie lotnicze poinformowały, że w katastrofie zginęły osoby z 35 krajów. MSZ w Warszawie potwierdził, że wśród ofiar było dwóch Polaków. Wiadomo też, że wśród ofiar katastrofy są pracownicy organizacji pomocowych. 

Fot. PAP/EPA/STR


Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ogłosiło „z wielkim smutkiem i zszokowaniem”, że wśród ofiar katastrofy byli pracownicy tej instytucji. Nie wiadomo, ilu pracowników agendy znajdowało się na pokładzie samolotu. „Koledzy z ONZ i inni współpracownicy byli też na pokładzie” – dodano w oświadczeniu.

Włoska grupa pomocowa Międzynarodowy Komitet na rzecz Rozwoju Ludności (CISP), współpracująca z UNICEF-em w północnej Afryce, poinformowała, że w katastrofie zginął jeden z jej założycieli Paolo Dieci. Zginęło też trzech Włochów, należących do grupy zajmującej się pomocą humanitarną Africa Tremila z siedzibą w Bergamo. Serbskie „Veczernje Novosti” podają, że obywatel Serbii, który zginął w katastrofie, pracował dla Światowego Programu Żywnościowego. Na pokładzie Boeinga była też Brytyjka Joanna Toole, pracująca dla ONZ i zajmująca się kwestiami ochrony środowiska.

Boeing 737 MAX 8 rozbił się w niedzielę rano sześć minut po starcie niedaleko miasta Debre Zeit (dawn. Bishoftu), około 60 km na południowy wschód od stolicy Etiopii.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze