fot. EPA/ABIR SULTAN

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciwko Covid-19

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Również dzisiaj Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie jej do obrotu w Unii Europejskiej.

O decyzji poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Szczepienia w UE mają rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia. Szczepionkę zarejestrowały już podobne organy – np. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ocena wydana przez Agencję była rekomendacją dla Komisji Europejskiej. Zazwyczaj brukselscy urzędnicy potrzebują wydanie zgody 60 dni, ale tym razem sprawa zostanie załatwiona znacznie szybciej.

fot. EPA/ABIR SULTAN

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że szczepienia przeciwko Covid-19 w krajach UE ruszą między 27 a 29 grudnia. Europejska Agencja Leków zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków i produktów medycznych. Ostateczną decyzję w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma KE. Zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

„Można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne” – zaznaczyła Kongregacja Nauki Wiary w nocie, zaaprobowanej przez Papieża Franciszka. Europejska Agencja Leków zatwierdziła dziś szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała notę, zaakceptowaną przez Papieża Franciszka, która w tym czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60. Podkreśla jednocześnie, że nie oznacza to legitymizacji, nawet pośredniej, praktyki aborcyjnej. Kongregacja wzywa agencje farmaceutyczne do „produkowania, zatwierdzenia, dystrybucji i zaoferowania etycznie akceptowanych szczepionek, które nie rodzą problemów sumienia”.

Wiceprezydent USA Mike Pence przyjmuje szczepionkę, fot. EPA/DOUG MILLS

Wszystko wskazuje, że 26 grudnia wieczorem do Polski dojedzie blisko 10 tysięcy dawek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tysięcy osób – zapowiedział rano szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Na antenie RMF FM pytany o termin uruchomienia w Polsce szczepień przeciwko COVID-19. Jak przypomniał minister Dworczyk, szczepienia w Polsce rozpoczną się od tzw. grupy zero, czyli pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą. – Jako pierwszy będą szczepieni nie politycy, ale członkowie personelu medycznego i pracownicy podmiotów leczniczych – wskazywał szef kancelarii premiera. – W tej chwili selekcjonowanych jest kilkadziesiąt punktów w Polsce, gdzie pierwsze szczepienia z tych blisko 10 tysięcy osób będą miały miejsce. To będą tzw. szpitale węzłowe – wyjaśnił. Dodał, że obecnie „zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 miliona dawek miesięcznie”.

Są bezpieczne

Dostawy mają być kontynuowane w grudniu i cotygodniowo w kolejnych miesiącach. Dystrybucja 200 milionów dawek ma zostać zakończona do września 2021 r. Komisja i państwa członkowskie pracują nad „aktywowaniem” dodatkowych 100 milionów dawek szczepionki.

Amsterdam, siedziba EMA, fot. EPA/REMKO DE WAAL

EMA podała, że szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95% w badaniach klinicznych. EMA zaleciła pozwolenie na dopuszczenie jej obrotu dla osób od 16. roku życia. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni. Agencja podała, że badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95% u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i nadwagą.

Szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke, fot. EPA/PIETER STAM DE JONGE

Najczęstsze działania niepożądane związane z jej stosowaniem były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Obejmowały ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. „Możemy z pełnym przekonaniem zapewnić obywateli UE o bezpieczeństwie i skuteczności tej szczepionki oraz o tym, że spełnia ona niezbędne normy jakości. Jednak nasza praca na tym się nie kończy. Będziemy nadal gromadzić i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki, aby chronić osoby, które ją przyjmują w UE” – powiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek szefowa EMA Emer Cooke.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze