Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciwko Covid-19
Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Również dzisiaj Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie jej do obrotu w Unii Europejskiej.
O decyzji poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Szczepienia w UE mają rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia. Szczepionkę zarejestrowały już podobne organy – np. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ocena wydana przez Agencję była rekomendacją dla Komisji Europejskiej. Zazwyczaj brukselscy urzędnicy potrzebują wydanie zgody 60 dni, ale tym razem sprawa zostanie załatwiona znacznie szybciej.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że szczepienia przeciwko Covid-19 w krajach UE ruszą między 27 a 29 grudnia. Europejska Agencja Leków zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków i produktów medycznych. Ostateczną decyzję w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma KE. Zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.
„Można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne” – zaznaczyła Kongregacja Nauki Wiary w nocie, zaaprobowanej przez Papieża Franciszka. Europejska Agencja Leków zatwierdziła dziś szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała notę, zaakceptowaną przez Papieża Franciszka, która w tym czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60. Podkreśla jednocześnie, że nie oznacza to legitymizacji, nawet pośredniej, praktyki aborcyjnej. Kongregacja wzywa agencje farmaceutyczne do „produkowania, zatwierdzenia, dystrybucji i zaoferowania etycznie akceptowanych szczepionek, które nie rodzą problemów sumienia”.
Wszystko wskazuje, że 26 grudnia wieczorem do Polski dojedzie blisko 10 tysięcy dawek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tysięcy osób – zapowiedział rano szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Na antenie RMF FM pytany o termin uruchomienia w Polsce szczepień przeciwko COVID-19. Jak przypomniał minister Dworczyk, szczepienia w Polsce rozpoczną się od tzw. grupy zero, czyli pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą. – Jako pierwszy będą szczepieni nie politycy, ale członkowie personelu medycznego i pracownicy podmiotów leczniczych – wskazywał szef kancelarii premiera. – W tej chwili selekcjonowanych jest kilkadziesiąt punktów w Polsce, gdzie pierwsze szczepienia z tych blisko 10 tysięcy osób będą miały miejsce. To będą tzw. szpitale węzłowe – wyjaśnił. Dodał, że obecnie „zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 miliona dawek miesięcznie”.
Są bezpieczne
Dostawy mają być kontynuowane w grudniu i cotygodniowo w kolejnych miesiącach. Dystrybucja 200 milionów dawek ma zostać zakończona do września 2021 r. Komisja i państwa członkowskie pracują nad „aktywowaniem” dodatkowych 100 milionów dawek szczepionki.
EMA podała, że szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95% w badaniach klinicznych. EMA zaleciła pozwolenie na dopuszczenie jej obrotu dla osób od 16. roku życia. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni. Agencja podała, że badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95% u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i nadwagą.
Najczęstsze działania niepożądane związane z jej stosowaniem były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Obejmowały ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. „Możemy z pełnym przekonaniem zapewnić obywateli UE o bezpieczeństwie i skuteczności tej szczepionki oraz o tym, że spełnia ona niezbędne normy jakości. Jednak nasza praca na tym się nie kończy. Będziemy nadal gromadzić i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki, aby chronić osoby, które ją przyjmują w UE” – powiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek szefowa EMA Emer Cooke.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |