Dziecko, szpital

Fot. pixabay.com

Europejska Federacja Rodzin Katolickich solidarna ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego

Decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest w pełni zgodna z prawem międzynarodowym, takim jak m.in. Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie osób niepełnosprawnych – stwierdza w wydanym wczoraj w Brukseli oświadczeniu Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE).

A oto tekst oświadczenia:

22 października 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względów eugenicznych jest niezgodna z konstytucją, ponieważ jest sprzeczna z ochroną godności i życia człowieka, zagwarantowaną w Konstytucji RP.

Do tej pory aborcja była dozwolona, gdy „badania prenatalne lub inne dane medyczne wskazywały na wysokie prawdopodobieństwo poważnej i nieodwracalnej niepełnosprawności płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu”. Aborcje eugeniczne w Polsce stanowią większość aborcji przeprowadzanych każdego roku, skierowanych głównie do dzieci z zespołem Downa.

>>> Irlandzka działaczka pro-life: aborcja nigdy nie jest konieczna, aby uratować życie kobiety [ROZMOWA]

Aborcja eugeniczna stanowi bezpośrednią dyskryminację wobec osób niepełnosprawnych, których prawo do życia jest drastycznie zagrożone możliwością poddania się aborcji do czasu zajścia w ciążę.

fot. unsplash

Niniejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest w pełni zgodna z prawem międzynarodowym, takim jak Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie osób niepełnosprawnych, która stanowi w artykule 10, że „każda istota ludzka ma nieodłączne prawo do życia i podejmuje wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia jej skutecznego korzystania przez osoby niepełnosprawne na równych zasadach z innymi”. Polski rząd i parlament mają teraz obowiązek zaproponować i przyjąć nową ustawę, która uwzględnia tę decyzję.

FAFCE zdecydowanie popiera nieodłączne prawo do życia osób niepełnosprawnych, jak każda inna osoba ludzka, i dlatego z radością podpisała wspólny list w sprawie „Zasady niedyskryminacji osób niepełnosprawnych: jeden z filarów praw człowieka”, wraz z innymi 109 organizacjami międzynarodowymi i krajowymi. Nasza Federacja z zadowoleniem przyjmuje orzeczenie Polskiego Trybunału Konstytucyjnego i podkreśla, że zawierało ono również apel do polskiego rządu o większe wsparcie dla dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze