fot. s. Amata J. Nowaszewska

Europejskie wspólnoty ewangeliczne apelują do Rosji o zakończenie wojny

Europejski Alians Ewangeliczny, skupiający 32 podobne alianse krajowe z naszego kontynentu, potępił „niesprawiedliwą wojnę”, rozpętaną przez Rosję przeciw Ukrainie oraz wezwał reżym na Kremlu do wycofania wojsk rosyjskich z tego kraju. W oświadczeniu, ogłoszonym 17 lutego przedstawiciele wspólnot ewangelicznych: baptyści, zielonoświątkowcy i inni potępili fakt, iż rosyjskie bomby, drony, czołgi i wojska pozostają na obszarze, który do nich nie należy.

„Jako chrześcijanie europejscy opłakujemy” tę wojnę, trwającą już trzy lata, wywołaną przez Rosję, która „jeszcze raz przemocą wdarła się na dużą część terytorium ukraińskiego w sposób niesprowokowany i bez wyjaśnienia” – stwierdza dokument Aliansu. Nawiązując do niedawnych rozmów na wysokim szczeblu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, „zdeterminowanymi do położenia kresu tej wojnie”, zaznaczono, że „czas pokaże, jak bardzo Ukraina zostanie wysłuchana i czy jej życzenia zostaną spełnione”. Podkreślono, że „teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nadszedł czas na modlitwę”.

>>> Jutro miną trzy lata pełnoskalowej wojny w Ukrainie [ANALIZA]

„Europejski Alians Ewangeliczny ubolewa nad każdą niesprawiedliwą wojną, która dzieje się w Europie i na całym świecie. Bolejemy nad szkodami i zniszczeniami, wyrządzonymi Ukrainie od początku wojny i które trwają codziennie, nawet teraz” – czytamy w oświadczeniu. Chrześcijanie ewangeliczni Starego Kontynentu opłakują „śmierć setek tysięcy ludzi, którzy nigdy nie prosili o tę wojnę ani nie zrobili niczego, co by ją sprowokowało; rodziny, które zostały rozdzielone, wypędzone kobiety i dzieci, a także tych, którzy musieli uciekać, aby ratować życie; mężczyzn, z których część była żołnierzami i wielu innych, którzy nimi nie byli a którzy oddali życie, aby bronić swojej ziemi i rodzin; (…) los wielu innych osób, które przeżyły traumę i okaleczenia z powodu tego, z czym musiały się zmierzyć”.

Oświadczenie wyraża również smutek, że więcej jest tu propagandy niż prawdy, zapewniają przy tym, że Alians „zawsze będzie się opowiadał za prawdą i ubolewał, gdy zostanie ona odrzucona ze względu na czyjeś plany”. Chrześcijanie europejscy głęboko ubolewają, że „Imię Boże zostało użyte do usprawiedliwienia inwazji, ekspansji i ciągłego ucisku”.

fot. EPA/STR Dostawca: PAP/EPA.

Jednocześnie zaznaczyli, iż ten ich smutek i żal nie oznacza, że są „pozbawieni nadziei”, ale mocno wierzą, że „Prawda pokona wypowiadane kłamstwa, (…) że miłosierdzie, współczucie i pokój wezmą górę nad nienawiścią, gniewem i przemocą”. Wyrazili też wiarę, że „Bóg rozsławi swoje imię zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie i że zostanie ono zrozumiane jako Książę Pokoju, Bóg miłości i sprawiedliwości”.

„Mamy niezachwianą nadzieję, że nadal istnieje możliwość pokoju i pojednania. Jako europejscy chrześcijanie nie poddajemy się rozpaczy i poczuciu beznadziejności. Nie chcemy milczeć, gdy widzimy niesprawiedliwość, przemoc i morderstwa. Wzywamy przywódców naszych narodów, aby nadal naciskali na te potęgi, które usiłują torować sobie drogę przez przemoc i zniszczenie” – głosi dokument ewangelicznych chrześcijan Europy. Wezwali prezydenta Putina do zaprzestania tej wojny, wycofania wszystkich wojsk, dodając, iż „nadal ośmielamy się wzywać Rosję do pozostania w granicach określonych przez prawo międzynarodowe”.

Na zakończenie autorzy Oświadczenia potwierdzili, że są „ludźmi nadziei, miłości i pokoju”, wierzącymi „w sprawiedliwość i miłosierdzie”. Zapewnili, że modlą się „o ostateczne pojednanie i zrozumienie na przyszłość” oraz że nie przestaną się modlić. „Jesteśmy zdecydowani i zmuszeni przez miłość do stania po stronie bezbronnych i uciśnionych. Trzy lata wystarczą. Modlimy się o trwały pokój i sprawiedliwość” – zakończyli swe przesłanie europejscy chrześcijanie ewangeliczni.

Europejski Alians Ewangeliczny powstał na spotkaniu założycielskim przedstawicieli tego nurtu chrześcijaństwa z ówczesnych Niemiec Zachodnich, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Austrii 19 września 1952 w Hamburgu. Dziś skupia on 32 krajowe alianse (sojusze) z krajów naszego kontynentu, łącznie z Izraelem i Turcją. EAE ma główną siedzibę w Zurychu oraz przedstawicielstwa w Brukseli i Bonn. Z naszego kraju członkiem tej organizacji jest istniejący od 2000 Alians Ewangeliczny w Rzeczypospolitej Polskiej, do którego należy sześć Kościołów: Chrześcijan Baptystów, Chrystusowy, Zielonoświątkowy, Boży w Polsce, Boży w Chrystusie i Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze