Europol: odzyskano tysiące skradzionych dzieł sztuki, w tym religijnej
Śledczy w całej Europie zajęli tysiące skradzionych dzieł sztuki i starożytnych monet w ramach wspólnej akcji skierowanej przeciwko nielegalnemu handlowi sztuką. W ramach europejskiej operacji pod kryptonimem Pandora VII prowadzonej z inicjatywy Interpolu i Europolu aresztowanych zostało 60 podejrzanych, poinformowały władze policyjnego Europolu w Hadze.
Według raportu, specjalny oddział włoskich karabinierów wytropił 77 książek skradzionych z zabytkowej biblioteki klasztornej. Guardia Civil w Sewilli, w Hiszpanii, znalazła rzymskie marmurowe popiersie, prawdopodobnie przedstawiające Saloninę Matidię (przed 64-119), siostrzenicę cesarza Trajana.
>>> Watykan planuje zachować i udostępnić ważne dla Kościoła materiały audiowizualne
W Portugalii policja skonfiskowała 48 rzeźb i innych artefaktów religijnych, które zniknęły podczas serii kradzieży z portugalskich kościołów w latach 1992-2003. Przeszukanie domu w Grecji ujawniło nielegalnie nabyte ikony i przedmioty liturgiczne. Polscy urzędnicy zarekwirowali 3073 starożytne monety oferowane na platformie internetowej, rumuńscy śledczy kolejne 117 monet dackich i rzymskich ze zrabowanego wykopaliska. 30 skradzionych dzieł sztuki znaleziono w Austrii.
Operacja Pandora została przeprowadzona po raz pierwszy w 2016 roku, od tego czasu powtarzana jest corocznie. Jest wymierzona w zwalczanie kradzieży i nielegalnego handlu dobrami kultury, w tym szczególnie przeciwko obrotowi zabytkami w Internecie. Faza operacyjna obecnej akcji miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku w 14 krajach. Według informacji Europolu, nadal trwa około 130 dochodzeń.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |