Fot. unsplash/Natalia Grela

„Ewangelizacja w Beskidach”: na Koziej Górce o przebaczeniu

Przebaczenie było tematem kolejnej odsłony wakacyjnej akcji „Ewangelizacja w Beskidach”. Odbyła się ona 27 lipca br. na Koziej Górce (Stefance) w Bielsku-Białej. Obok spotkania na górze, modlitwy i uczestnictwa w koncelebrowanej Eucharystii była to także okazja do spróbowania chleba domowego, którym częstowali pielgrzymów ewangelizatorzy ze wspólnoty „Krzew Winny” z Jawiszowic.

Proboszcz parafii w Cięcinie i jeden z opiekunów jawiszowickiej wspólnoty ewangelizacyjno-formacyjnej ks. Henryk Zątek zauważył w kazaniu, że przebaczenie to jeden z najtrudniejszych tematów chrześcijaństwa i jedno z najtrudniejszych zadań, jakie Pan Jezus dał swoim wyznawcom.

Kapłan wskazał, jak trudne i wymagające jest przebaczenie, szczególnie w kontekście nauczania Jezusa Chrystusa. Uwypuklił różnicę między zasadą „oko za oko” ze Starego Testamentu a nauką Jezusa, wzywającą do miłości nieprzyjaciół i przebaczenia.

„W życiu naturalnym może się wydawać, że nakaz Jezusa się nie opłaca, ale w życiu duchowym na pewno tak. Kiedy się modlimy za kogoś, kto nas skrzywdził, to, co w nas się rodzi z nienawiści i zła, słabnie. Modlitwa za kogoś jest też modlitwą za siebie, zmienia nasze serce i nie pozwala nam życzyć źle innym” – podkreślił duchowny. Zwrócił uwagę, jak niezdolność do przebaczenia niszczy tkankę społeczną.

>>> Lewitujący ksiądz, Mobilny Konfesjonał, leżaki spotkania i Namiot Miłosierdzia. Trwa Przystań z Jezusem

fot. cathopic.com

„W rodzinach, gdzie ludzie nie potrafią się pogodzić, nie podają sobie ręki, nie rozmawiają przez lata, to niszczy całe życie duchowe i psychiczne człowieka. Niektóre choroby są wynikiem zmartwień i rozpaczy” – skonstatował.

Na zakończenie każdy mógł przyjąć błogosławieństwo i namaszczenie rychwałdzkim olejkiem radości.

Głównym organizatorem spotkań w górach jest Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka”, działająca przy franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Inicjatywa ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Od 12 lat podczas wakacyjnej „Ewangelizacji w Beskidach” na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej oraz z zagranicy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze