Zdjęcie: Niemcy, Düsseldorf, wychająca rzeka, fot. FRIEDEMANN VOGEL, PAP/EPA.

Fala rekordowych upałów: Europa iskrzy, Europa wysycha [GALERIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przez Europę przetacza się fala upałów. We Francji padł rekord od 70 lat – w Paryżu temperatura sięgnęła 42.6 stopni Celsjusza.

We Francji stanęły koleje, w Belgii szybkie pociągi – z powodu ograniczonej dostawy prądu – jeżdżą o wiele wolniej, w Wielkiej Brytanii odwołano wiele lotów. Dodatkowym problemem – także w Polsce – są wysychające rzeki. Eksperci ostrzegają: systemy melioracyjne stworzone przez człowieka i zmiany klimatyczne (w dużej mierze przez człowieka zawinione) powodują, że z takimi ekstremalnymi zjawiskami będziemy musieli zmagać się coraz częściej…

Holandia: chłodzenie gospodarstw, także baterii słonecznych, fot. GinoPress B.V., PAP/EPA.

66-letnia kobieta została znaleziona nieprzytomna koło swej przyczepy kampingowej w miasteczku Middelkerke w zachodniej Flandrii, w Belgii – podała agencja AP. To pierwsza ofiara śmiertelna obecnej fali upałów w tym kraju. Dziś, kiedy spodziewany jest szczyt upałów w Belgii, może paść nowy rekord dla Belgii. Aż 42,6 st. odnotowały wczoraj termometry w Linden w Dolnej Saksonii. To nowy niemiecki rekord gorąca. W Niemczech po raz pierwszy od rozpoczęcia pomiarów w 1881 roku temperatura przekroczyła 42 stopnie. Władze i służby ratownicze apelują o zachowanie ostrożności, o nawadnianie organizmu, unikanie wychodzenia z domu i przebywania na słońcu. Na zdjęciach: fala upałów w Niemczech, Włoszech i Belgii. Widać też zdezorientowanych pasażerów, którzy chcieli koleją dostać się z Londynu do Paryża. Pociągi w Wielkiej Brytanii miały wczoraj i dziś wielogodzinne opóźnienia. (fot. PAP/EPA).

Wasze komentarze