fot. unsplash

Ferie zimowe tuż, tuż – jak je spędzić, stosując się do obostrzeń związanych z koronawirusem?

Ferie to okazja, żeby zapewnić dzieciom atrakcyjny wypoczynek i przygotować je do kolejnego semestru w szkole. Niestety, ferie w 2021 roku będą wyglądały zupełnie inaczej – ze względu na pandemię. Jaki wypoczynek można zapewnić dzieciom w tym roku?

W ostatnich latach ferie były okazją do wypoczynku nie tylko dla dzieci, ale i dla ich rodziców. Zimowe wyjazdy stawały się w Polsce coraz popularniejsze. W 2019 roku wg Modial Assistance na ferie zimowe zdecydowało się wyjechać ponad 13 mln naszych rodaków z dziećmi. Z tego 2 mln osób wybrało wyjazd zagraniczny. Najpopularniejsze były wyjazdy tygodniowe, chociaż co piąta rodzina wypoczywała nawet przez 10 dni. Jeśli nie wypoczywaliśmy w Polsce, wybieraliśmy wyjazdy do Austrii, Niemiec i Włoszech, czyli tam, gdzie można było liczyć na dobre warunki na stokach. Ferie w 2021 roku nie będą jednak podobne do tych z poprzednich lat. Wszystkie dzieci będą miały wolne w jednym terminie, czyli od 4 do 17 stycznia. Do tego trzeba stosować się do licznych obostrzeń związanych z epidemią Covid-19.

Jakie obostrzenia obowiązują?

Rządowi i Ministerstwu Zdrowia zależy przede wszystkim na tym, żeby ograniczyć przemieszczanie się dzieci i ich rodziców w czasie ferii. Z tego właśnie powodu wprowadzono szereg obostrzeń, które mają w tym pomóc. Od 28 grudnia do końca ferii, a więc do 17 stycznia, zamknięte są w praktyce wszystkie hotele, pensjonaty, kwatery prywatne i inne obiekty proponujące nocleg (mogą z nich korzystać jedynie niektóre grupy zawodowe, jak na przykład lekarze). Zamknięte hotele to jednak nie wszystko. Od 28 grudnia 2020 roku nie działają również stoki narciarskie. Do tego MEN, MZ i GIS zakazały organizowania wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci. Co w takim razie mogą zaproponować rodzice swoim pociechom? Okazuje się, że nawet w tak trudnym czasie można zorganizować dla dzieci ciekawy wypoczynek. Wystarczy pomysłowość, chociaż potrzebne będą często również pieniądze na sfinansowanie ferii dla najmłodszych.

Półkolonie dla młodszych uczniów

Chociaż zorganizowane wyjazdy dzieci są zabronione, to jednak MEN zostawiło pewną furtkę dla organizatorów wypoczynku dla najmłodszych. Można mianowicie zorganizować półkolonie w czasie ferii. Takie zajęcia są organizowane dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Półkolonie mogą być organizowane na przykład na terenie szkoły lub placówki oświatowej.

Ile kosztują takie półkolonie? Wiele zajęć jest darmowych, bo finansują je miasta lub gminy. Część półkolonii może być jednak odpłatnych, a ich koszt może wynosić kilkadziesiąt złotych albo kilkaset złotych, gdy rodzina jest wielodzietna. To mogą być na przykład warsztaty profilaktyczne, ceramiczne, kulinarne, muzyczne itd. Wszystko zależy od pomysłowości organizatorów. Tak naprawdę większość miast i placówek oświatowych ma własne plany związane z półkoloniami.

zima, kobieta

Ferie a zajęcia online

Wielu organizatorów zajęć dla dzieci w czasie ferii postanowiło udostępnić zajęcia przez internet. To dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala skorzystać z warsztatów i kursów dzieciom bez względu na miejsce ich zamieszkania. Bardzo popularne są na przykład kursy programowania dla najmłodszych, warsztaty artystyczne, historyczne itp. Wiele z tych zajęć online jest organizowanych przez prywatne firmy lub fundacje i stowarzyszenia. To oznacza, że koszt warsztatów lub kursów odbywających się przez internet może wynieść nawet kilkaset złotych. Co zrobić, gdy nie mamy odpowiednich środków na opłacenie takich zajęć dla dziecka?

Finansowanie zajęć i kursów

Finansowanie ferii zimowych było problemem niejednej polskiej rodziny już od lat. To główna przeszkoda, z powodu której część dzieci co roku pozostawała w domu w czasie ferii. W 2021 roku nie ma zorganizowanych wyjazdów, ale uczestnictwo w półkoloniach lub różnych warsztatach online także niekiedy niemało kosztuje. Największy problem pojawia się wtedy, gdy w rodzinie jest kilkoro dzieci i każdemu trzeba opłacić uczestnictwo w zajęciach. Jak zdobyć pieniądze szybko i bez skomplikowanych formalności?

– Zajęcia organizowane dla dzieci w ferie zimowe najłatwiej sfinansować pożyczką ratalną przez Internet. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, które warto tutaj wymienić – wyjaśnia ekspert marki hapipożyczki. – Chwilówka na raty online to możliwość szybkiego pożyczenia pieniędzy bez skomplikowanej procedury znanej z banków. Wszystko można załatwić online, co jest wygodne i bezpieczne, bo nie wymaga wychodzenia z domu w trakcie pandemii. Ponadto ratalna forma spłaty takiej pożyczki jest wygodna i nie nadwyręży za bardzo domowego budżetu – podkreśla ekspert.

Rodzice mogą wykazać się pomysłowością

Jeśli w czasie ferii rodzice mają nieco wolnego czasu, o co zapewne niełatwo, mogą również sami zorganizować wypoczynek swoim pociechom. Ferie zimowe to dobra okazja, żeby trochę pobyć razem bez nieustannego spieszenia się i goniących terminów. Można zaproponować dzieciom wspólne zabawy przy grach planszowych albo karcianych, wspólne odkrywanie tajemnic historii czy odległych lądów. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wspólnie spędzony czas to zawsze najlepsze, co możemy zaproponować naszym dzieciom.

Ferie zimowe w 2021 roku to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Zapewnienie pociechom atrakcyjnych zajęć w czasach pandemii nie jest łatwe, ale jest możliwe do zrealizowania. Zanim jednak zaczniemy szukać tematycznych warsztatów czy półkolonii, warto zapytać nasze dziecko, jak chciałoby spędzić najbliższe ferie.

Artykuł przygotowany wspólnie z marką hapipożyczki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze