epa06007245 A wounded Filipino villager who was trapped in the fighting between Islamist militants and government forces, is held by soldiers following a succesful escape to freedom in Marawi City, Mindanao island, southern Philippines, 03 June 2017. More than a hundred villagers lead by a Muslim chieftain managed to escaped in the cover of darkness on 03 June 2017. Maranao Datu Norodin Alonto Lucman, with a group of Christians, Muslims, and school teachers that were trapped inside Islamic State terror organization stronghold for 11 days, decided to make their way to freedom rather to endure hunger and deadly air attacks. According to news reports, at least 174 people have been killed in ongoing clashes between militants linked to the Islamic State terror organization and the Philippine Army in the southeastern city of Marawi. EPA/FRANCIS R. MALASIG Dostawca: PAP/EPA.

Filipiny: armia przejęła centrum dowodzenia dżihadystów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Filipińska armia poinformowała w niedzielę, że przejęła kontrolę nad centrum dowodzenia dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Marawi, gdzie od czterech miesięcy trwa islamistyczna rebelia. Według wojska, znacznie osłabi to bojowników.

Do przejęcia kontroli nad centrum dowodzenia doszło po krwawej walce, która rozpoczęła się w sobotę w meczecie i innym budynku – podała armia.

„Ten ogromny sukces jeszcze bardziej osłabia grupę terrorystyczną, pozbawiając ją centrum dowodzenia – oświadczył w komunikacie generał Eduardo Ano. – Trwają czynności oczyszczania (obszarów z dżihadystów – PAP), a my oczekujemy, że wróg opuści kolejne pozycje przejęte w przeszłości, do czego nie dojdzie bez walk”. „Jesteśmy na to gotowi” – dodał generał.

Konflikt w Marawi, na wyspie Mindanao, rozpoczął się w maju, gdy siły rządowe próbowały aresztować lokalnego szefa terrorystów sprzymierzonych z IS, Isnilona Hapilona. Armia wyjaśniała, że sprowokowało to dżihadystów do przedwczesnej próby przejęcia kontroli nad miastem, w celu przekształcenia go w kalifat, jak uczyniło IS w Iraku i Syrii.

Rebelianci z Marawi należą do grupy Maute, która zdaniem rządu Filipin jest powiązana z islamistami z ugrupowania Abu Sajaf. Złożyło ono przysięgę wierności Państwu Islamskiemu, znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, m.in. z zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu. Południe Filipin chce przekształcić w kalifat od lat 70. XX wieku. Eksperci wskazują, że akcja militarna może nie wystarczyć, by przywrócić pokój w biednym regionie od dawna zaniedbywanym przez polityków.

W wyniku konfliktu z rejonu walk uciekło prawie 0,5 mln ludzi; według danych rządowych zginęło tam już ponad 800 osób, w tym dżihadystów, cywilów i wojskowych.

fot. EPA/FRANCIS R. MALASIG

Filipiny: armia przejęła centrum dowodzenia dżihadystów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze