Fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Filipiny: kościelne dzwony w proteście

Arcybiskup Socrates Villegas ogłosił w niedzielę, że w jego archidiecezji na północy Filipin przez trzy miesiące co noc będą biły dzwony. Wyjaśnił, że będzie to protest przeciw krwawej akcji antynarkotykowej filipińskiego prezydenta Rodrigo Duterte.

Dzwony w archidiecezji Lingayen-Dagupan będą biły przez kwadrans co wieczór od najbliższego wtorku do 27 listopada, by obudzić sumienie i gniew Filipińczyków wobec mordów dokonywanych w ramach kampanii antynarkotykowych – oznajmił Villegas. Arcybiskup chce zmobilizować obywateli, którzy – jak to ujął – „stali się tchórzliwi w wyrażaniu gniewu wobec zła”.

 – Dźwięk dzwonów to wezwanie, by przestano akceptować zabójstwa – wyjaśnił w wydanym komunikacie. – Kraj jest w chaosie. Policjant, który zabija, otrzymuje nagrodę, a zabitemu przypisuje się winę. Martwi nie mogą się bronić przed oskarżeniem, że zginęli, bo stawiali opór – napisał Villegas. Arcybiskup ogłosił swą decyzję po trzech tygodniach wyjątkowo krwawej akcji policyjnej, wymierzonej w osoby związane z przemysłem narkotykowym.

 – Dlaczego nie jesteśmy już przerażeni odgłosami strzałów i widokiem krwi płynącej po chodnikach? – pytał w niedzielę Villegas, który nie wymieniając bezpośrednio prezydenta czynił jasne aluzje do jego polityki.

zdjęcie: kościół katedralny na Filipinach

32 zabitych jednej nocy
W środę policja poinformowała o niespotykanej dotąd liczbie – 32 – zabitych w nocy z poniedziałku na wtorek w operacjach wymierzonych w handlarzy narkotyków w prowincji Bulacan na północ od Manili. Wcześniej najwyższy dobowy bilans takich operacji wynosił 21 zabitych. To jak dotąd najkrwawszy okres w kontrowersyjnej wojnie z narkobiznesem prowadzonej na Filipinach, odkąd władzę objął Duterte (w czerwcu 2016 roku).

Używanie broni bez ostrzeżenia
Zezwolił on policji i służbom bezpieczeństwa na używanie broni bez ostrzeżenia wobec handlarzy narkotyków. Z danych policji wynika, że w walkach z funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa zginęło ponad 3,2 tys. domniemanych dilerów narkotykowych. Ponad 2 tys. poniosło śmierć w wyniku morderstw związanych z narkotykami, w tym ataków zamaskowanych motocyklistów i innych napaści. Organizacje broniące praw człowieka podają, że zamaskowani zabójcy to policjanci lub ich płatni podwykonawcy. Aktywiści twierdzą też, że liczba zabitych jest o wiele wyższa i domagają się śledztwa w sprawie roli prezydenta Filipin. Sam Duterte ogłosił jednak, że póki jest u władzy policyjna kampania antynarkotykowa będzie kontynuowana.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze