Filipiny: prawie milion wiernych na mszy i procesji z posągiem Czarnego Chrystusa [GALERIA]
Ponad 800 tys. katolików uczestniczyło w środowej mszy świętej i corocznej procesji z posągiem Czarnego Chrystusa na ulicach stolicy Filipin Manili. Wielu wiernych pomimo ogromnego ścisku próbowało dotknąć świętej – według nich – figury.
Mimo gróźb zamachów i tropikalnego upału tysiące wiernych, w większości bosych, torowało sobie podczas siedmiokilometrowej procesji drogę do posągu Chrystusa – relacjonuje agencja AP. Wielu próbowało dotknąć figury, gdyż nawet muśnięcie rzeźby ma – według nich – uleczać i oczyszczać.
W okolicy trasy procesji władze wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu. Dla zapewniania bezpieczeństwa zakłócano również sygnał z telefonów komórkowych. Na czas uroczystości w całej Manili postawiono w stan gotowości policję i służby medyczne. Dla ochrony wiernych oddelegowano około dziewięciu tysięcy policjantów.
Associated Press pisze, że to jedno z największych wydarzeń religijnych w Azji. W tym roku odbywało się podczas wzmożonej krytyki Kościoła katolickiego ze strony prezydenta Filipin Rodrigo Duterte. Słynący z kontrowersyjnych komentarzy przywódca m.in. nazywał Boga „głupcem” i oferował ustąpienie z urzędu, jeśli ktoś przedstawi dowody na jego istnienie, a także w niewybrednych słowach atakował papieża.
Wpływowy na Filipinach Kościół katolicki zdecydowanie potępia antynarkotykową kampanię Duterte, w której według szacunków zginęło ponad 5 tys. ludzi. Po zdecydowanym zwycięstwie w wyborach w 2016 roku prezydent upoważnił policję do brutalnych działań wobec handlarzy narkotyków, zachęcając funkcjonariuszy do zabijania podejrzanych i obiecując członkom sił bezpieczeństwa ochronę przed wymiarem sprawiedliwości.
Naturalnej wielkości, drewniana postać Czarnego Chrystusa została wyrzeźbiona w Meksyku i przywieziona na Filipiny na początku XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy. Podczas podróży na pokładzie statku wybuchł pożar, który doprowadził do osmolenia figury i od tego momentu przedstawiona w drewnie postać zyskała nazwę Czarnego Chrystusa.
Wielu Filipińczyków wierzy, że o wyjątkowych właściwościach posągu świadczy fakt, że przetrwał nie tylko pożar, ale także liczne trzęsienia ziemi i intensywne bombardowanie w czasie II wojny światowej.
Przeszło 80 proc. z ponad 100 mln zamieszkujących Filipiny osób uznaje się za katolików. W 2015 roku 6-7 milionów ludzi wzięło udział w mszy papieża Franciszka w Manili. Było to jedno z największych wydarzeń pod względem liczby uczestników w historii papiestwa.
Galeria (33 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |