epa05708385 Filipino police officers jostle with devotees during the procession of the Black Nazarene at Quiapo Church, Manila, Philippines, 10 January 2017. The feast of the Black Nazarene is one of the most celebrated religious events in the predominantly Catholic Philippines, where more than 80 percent of the population professes the faith. The event features a wooden statue, crowned with thorns and bearing a cross, that is believed to have been brought from Mexico to Manila in 1606 by Spanish missionaries. The ship that carried it caught fire, but the charred statue survived and was named the Black Nazarene. EPA/MARK R. CRISTINO Dostawca: PAP/EPA.

Filipiny: tysiące katolików przeciw pozasądowym zabójstwom

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tysiące katolików protestowało w sobotę na ulicach stolicy Filipin, Manili, przeciwko pozasądowym zabójstwom w ramach wojny z narkotykami, prowadzonej od siedmiu miesięcy przez prezydenta Rodrigo Duterte, oraz rządowym planom przywrócenia kary śmierci.

Według organizatorów w „Marszu dla życia” udział wzięło 50 tysięcy osób; policja informuje o 10 tysiącach.

Arcybiskup Manili Luis Antonio Cardinal Tagle, który również przyłączył się do protestu, zaapelował o wzmocnienie i promowanie kultury ruchów bez przemocy.

Wiec przygotowała Konferencja Biskupów Katolickich Filipin (CBCP), która w liście pasterskim odczytanym w kościołach w całym kraju na początku lutego w ostrych słowach potępiła rozprawianie się rządu z przestępczością narkotykową – jak podkreślono, zabijanie ludzi nie jest odpowiedzią na nielegalny handel narkotykami. 

Ponad 7600 osób zostało zabitych, od kiedy prezydent Filipin rozpoczął przed siedmioma miesiącami swą „wojnę z narkotykami”, przy czym ponad 2500 osób straciło życie w policyjnych operacjach. Duterte zapowiada też przywrócenie kary śmierci, która na Filipinach została zniesiona w 2006 roku.

Większość ujętych handlarzy narkotyków jest poddawana egzekucji bez sądu.

Zarówno rząd, jak i policja zaprzeczają jakoby pozasądowe zabójstwa miały miejsce. Jednak organizacje praw człowieka twierdzą, że wiele osób zostało zabitych przez płatnych zabójców najpewniej działających w zmowie z policją.

Na początku lutego organizacja praw człowieka Amnesty International (AI) ogłosiła raport, w którym oskarżyła rząd Duterte o zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane w ramach walki z handlem narkotykami.

Filipiny to jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, w którym większość ludności stanowią katolicy (ponad 80 proc. z ok. 103 mln mieszkańców).

Filipiny: tysiące katolików przeciw pozasądowym zabójstwom
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze