fot. Jessica Rockowitz/unsplash

Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

W Olsztynie zakończyła się 9. edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze wszystkich województw. By dostać się do finału, należało przejść niełatwą drogę eliminacji. O główną nagrodę, czyli pielgrzymkę do Rzymu walczyło 16 dwuosobowych zespołów. Najlepszym okazał się duet z Gdyni.  

Olimpiada miała przebieg trójstopniowy. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, do których zgłosiło się około trzech tysięcy uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. 

W pierwszym etapie, uczestnicy olimpiady musieli rozwiązać test. Olimpiada opierała się na podstawie programowej z przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Głównym założeniem konkursu było zapoznanie młodzieży z przepisami prawa dotyczącego rodziny i małżeństwa, a zawartego w Konstytucja i obowiązujących ustawach. 

Do drugiego etapu dostało się już tylko pięć dwuosobowych zespołów z każdego województwa. Tu młodzież musiała wykonać prezentacje lub film na jeden spośród 10 tematów, które podali organizatorzy.  W finale natomiast ponownie był test oraz debata. Organizatorzy przewidzieli tu miejsce już tylko dla jednego, najlepszego duetu z każdego regionu Polski. I właśnie szesnaście najlepszych dwuosobowych drużyn stanęło do rywalizacji finałowej. Łącznie to 32 osoby z prawie trzech tysięcy.

fot.freepik.com/freepik

– Na każdym etapie udział bierze para uczniów z tej samej szkoły ale nie z tej samej klasy. To ma na celu kształtowanie i uczenie się umiejętności miękkich, czyli współpracy, negocjacji, uzupełniania się – powiedziała KAI Grażyna Przasnyska, przewodnicząca komitetu głównego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. 

Ks. Zdzisław Kieliszek, wiceprzewodniczący komitetu głównego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie zaznaczył, że młodzież uświadamia sobie jak bardzo rodzina ma wpływ na wiele obszarów w życiu dorosłym i jak ważna jest relacja między rodzicami a dziećmi. – Od jakości życia rodziny zależy także jakość życia społeczeństwa i kościoła. Ta olimpiada oprócz rywalizacji, ma także wymiar formacyjny – mówi duchowny.

Pięć duetów, które najlepiej poradziły sobie z testem, przeszły do drugiego etapu finału czyli do debaty. Tu uczestnicy musieli przedstawić swoje poglądy na temat takich zagadnień jak rodzice marzeń czy kryzys demografii w Polsce. Jury oceniało także pomysłowość uczestników na realizację polityki prorodzinnej. 

Uczestnicy nie ukrywają, że olimpiada jest cennym źródłem wiedzy o rodzinie i małżeństwie. – Mamy świadomość jak działa polskie prawo. Widzimy bardziej co można jeszcze zmienić, naszym zdaniem można jeszcze poprawić politykę prorodzinną w Polsce wprowadzając rozwiązania z zachodu jak np. ulgi podatkowe – mówi Zofia Szaciłło, uczennica III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Pierwsze miejsce i główną nagrodę czyli pielgrzymkę do Rzymu zdobyły Julia Madeja i Zofia Szaciłło z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Na drugim miejscu uplasowały się Nikola Bundyra i Julia Skrabucha z II LO im. Hetmana Jana Zamojskiego w Lublinie. Trzecie miejsce należało do Sandry Kisielewskiej i Mai Mazurkiewicz z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. 

Wszyscy finaliści otrzymali indeksy na Wydział Teologii UWM w Olsztynie. Uczniowie i ich opiekunowie mogli także zapoznać się ze starodrukami jakie przechowywane są w archiwum archidiecezji warmińskiej, a także poznać historię olsztyńskiego seminarium, zwiedzając gmach budynku – zwłaszcza kościół seminaryjny. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze