Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach, fot. Yt/TV Karolina

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2022 – parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach

W tworzeniu więzi istotną rolę pełni „teologia kawy”. Chodzi o spotkania, które są czasem wymiany doświadczeń, ale też i formacji – zwraca uwagę ks. ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Wspólnota zdobyła Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska w Konkursie Aktywna Parafia 2022.

Kiedy się zagląda do tej parafii, trudno wyliczyć to, czego tu nie ma. Piękna, zadbana infrastruktura, kościół z dzwonnicą, zaraz obok ogródek różańcowy z oczkiem wodnym, wokół świątyni stacje drogi krzyżowej. Gdy zejdziemy nieco niżej zobaczymy pokaźnych rozmiarów dom parafialny „Wyobraźnia Miłosierdzia”. Wcześniej mijamy jeszcze Ośrodek „Christoforos”, gdzie mieści się świetlica środowiskowa dla dzieci.

>>> Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2022 – parafia pw. św. Szczepana w Krakowie

Kościół w centrum rodzinnego parku

Kościół położony jest w Rodzinnym Parku bł. Karoliny. Znajduje się tu tężnia z solanką z Ciechocinka, liczne aleje i ścieżki, które prowadzą do Pomnika Katyńskiego, ale też i placu zabaw, czy fontanny. Jest i wybieg dla czworonogów. Zaraz obok cała infrastruktura sportowa: trzy boiska, w tym orlik, ale też i miejsce do gry w koszykówkę czy siatkówkę.

To tyle – jeśli chodzi o infrastrukturę. Parafia bł. Karoliny to jednak miejsce, gdzie wspólnota jest żywa i zaangażowana. Działa tu ponad 40 różnych grup, ponad 100 osób na co dzień bierze odpowiedzialność za życie liturgiczne. Są 4 grupy śpiewacze, które w sumie angażują blisko 100 osób.

Zdjęcie: błogosławiona Karolina Kózkówna

Teologia kawy, czyli zasada obecności

Skąd to się bierze? Proboszcz parafii, ks. prałat Józef Szklorz, ma jako odpowiedź swoją teorię. ‒ Dzisiaj w duszpasterstwie obowiązuje zasada, którą przekazał nam św. Jan Bosko, czyli zasada obecności. Od początku ja i księża wikariusze jesteśmy z ludźmi, także z młodymi, a wcześniej z dziećmi ‒ wyjaśnia. I dodaje, że we wspólnotach dorosłych, małżeńskich są dzieci, które chętnie angażują się w życie parafii. ‒ Jak przy kościele są dzieci, to jest szansa, że będzie i młodzież ‒ tłumaczy. Proboszcz zna imiona najbardziej zaangażowanych parafian. Mówi, że w tworzeniu więzi istotną rolę pełni „teologia kawy”. Chodzi o spotkania, które są czasem wymiany doświadczeń, ale też i formacji.

Od nowych pomysłów farorza – zachowaj nas, Panie

Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach istnieje od 1990 roku i liczy 12 500 parafian. Kościół i dom parafialny wybudował obecny proboszcz, ks. Józef Szklorz. Ale powstająca infrastruktura parafialna to nie jedyny atut włodarza parafii. Duchowny nie zapomina o integracji wspólnoty parafialnej, a troszczy się o to z pomocą wikariuszy. Są to: ks. Daniel Walusz, ks. Grzegorz Szmatloch i ks. Bartłomiej Dylong. Parafianie dostrzegają aktywność 66-letniego proboszcza i żartują „od nowych pomysłów księdza proboszcza, zachowaj nas, Panie”.

fot. Unsplash

Pandemia i izolacja? Mamy na to sposób

Parafia słynie w archidiecezji katowickiej – prężnie działała nawet w czasie pandemii. Wówczas, w celu udzielania duchowego wsparcia przez Internet, powstała idea kanału na You Tube pod nazwą TV Karolina czy koncertów online. Początki były niełatwe. ‒ Wszystko zaczęło się od transmisji prowadzonej przez mnie zwykłym smartfonem. Potem namówiłem proboszcza na zmiany – tłumaczy wikariusz, ks. Daniel Walusz. Aby było bardziej profesjonalnie, parafia kupiła kamery i przyłączyła światłowód.

Parafianie „spod znaku bł. Karoliny” – jak mawia ks. Proboszcz – są bardzo hojni. Odbywały się tam pieniężne i materialne zbiórki dla uchodźców z Ukrainy. Parafia ma też zaprzyjaźnionych misjonarzy. Ostatnio, na 30-lecie istnienia, wybudowała studnię głębinową w diecezji biskupa Jana Ożgi w Kamerunie.

>>> Kolejna parafia z Polski odpowiedziała na apel papieża i włącza się do akcji „Mniej znaczy więcej”

Spotkania otwarte na każdego

Spotkania wszelkiego rodzaju to stały punt w tej wspólnocie. Troszczy się o emerytów i rencistów, którzy od ponad 30 lat mają swoje aktywności w „Grupie Seniora”. Mogą także liczyć na pomoc w różnych potrzebach. W „Karolinie” działa także psychologiczna i poradnictwo małżeńskie, we współpracy z ks. dr Krzysztofem Matuszewskim, dyrektorem Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań”. Ponadto organizowane są spotkania dla młodych małżonków.

Działalność formacyjną, duchową i ewangelizacyjną prowadzi działające przy parafii Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Świeccy zaangażowani w Centrum wraz z Opiekunem organizują co tydzień modlitwę uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem, zapraszają na modlitwę wstawienniczą, darmowe konsultacje z psychologami. Kapłani włączają się w kierownictwo duchowe.

Dwa razy w roku „u bł. Karoliny” odbywają się Festyny Parafialne. Wiosną w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, jesienią – ze zbiórką środków na cele charytatywne funkcjonującego przy parafii Ośrodka „Christoforos”.

Formacja i wychowanie

Przy tyskiej parafii znajdziemy wiele grup formacyjnych, angażujących dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Raz w miesiącu spotykają się grupy modlitewne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Margaretka, Żywy Różaniec (Bractwo Różańcowe), Bractwo Szkaplerzne i Grupa Miłosierdzia. Wiele grup jednak spotyka się częściej, bo co tydzień. W takiej częstotliwości odbywają się próby dziecięcej scholii bł. Karoliny, młodzieżowej scholii „Effata”, zespołu młodzieżowego „Gaudette” oraz chóru parafialnego „Laudate dominum”. Ponadto działają grupy dziecięce i młodzieżowe: Dzieci Maryi, ministranci, katecheza 5-latków, oaza młodzieżowa, Wspólnota „Pod gruszą”, czy grupa „bierzmowańców”.

Osobno spotykają się wspólnoty związane z liturgią, czyli ministranci – młodsi i starsi, świeccy lektorzy, a także nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Ci ostatni co niedzielę odwiedzają chorych. Są oni także łącznikami tych osób w kontaktach z parafią w razie potrzeby doraźnej pomocy.

Dorośli formują się m. in. w Domowym Kościele. W parafii utworzone są 4 kręgi. Na pary otwarta jest też Wspólnota Młodych Małżeństw. Osoby dorosłe mogą uczestniczyć również w spotkaniach Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Koła Rękodzieła, grupy osób z niepełnosprawnością „Samson”, Koła Misyjnego, Kręgu Biblijnego oraz Katechezy Dorosłych. Mają także możliwość zaangażowania się i służby w Ośrodku „Christoforos” jako wolontariusze.

W parafii prężnie działa także grupa charytatywna, grupa osób angażujących się w sprzątanie kościoła czy grupa tworzących gazetkę parafialną „Karolinka i My”. Są też panie prowadzące kawiarenkę parafialną, czy tutejszą bibliotekę.

>>> Brazylia: Kościół w żałobie po śmierci Pelego. „Pozostał człowiekiem wiary”

Wizja ks. Franciszka Blachnickiego

Sporo w parafii bł. Karoliny jest działań ewangelizacyjnych. Wspólnota Centrum Duchowości formuje dorosłych według programu Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w formacji podstawowej, a następnie w diakoniach specjalistycznych. Prowadzi modlitwy uwielbienia i Strefę Pomocy Duchowej. Trzy razy w roku w parafii odbywają się Tyskie Wieczory Uwielbienia, które – od czasów pandemii – są także transmitowane online. Jak dotąd odbyło się 50 takich spotkań. Na jubileuszowym gościł w październiku tego roku metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Parafianie w różnym wieku chętnie biorą udział w spotkaniach modlitewnych, jak i intelektualnych, czy towarzyskich. ‒ Bardzo jesteśmy zbudowani tą parafią. Jesteśmy szczęśliwi, że tu jesteśmy, że mamy takiego gospodarza, który to wszystko koordynuje, prowadzi i zarządza jak najlepiej. Nie mamy nic do zarzucenia ‒ przekonuje Urszula Durkalec, emerytka. ‒ Czujemy się tu jak w rodzinie ‒ dodaje jej mąż, Antoni. ‒ Mamy tutaj na miejscu Centrum Duchowości, należymy do Oazy Dorosłych. Staramy się naszą rodzinę, choć niekoniecznie należą do tej parafii, przyciągać do tego kościoła ‒ mówi.

Ewangelizacyjnie działa też oaza młodzieżowa. Młodzi wraz z księżmi poprowadzili rekolekcje ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania w Ośrodku Archidiecezjalnym w Brennej. Regularnie w należącym do parafii domu rekolekcyjnym „Karolina” w Wiśle odbywają się rekolekcje dla ministrantów, Dzieci Maryi oraz wakacje z Bogiem dla dzieci z parafii.

fot. blachnicki.oaza.pl

Intelektualna i duchowa uczta

W parafii odbywa się cykl spotkań pt. „Trzecie Niebo w mieście”. Gościł już m.in. Łukasz Wilczyński, prelegent organizacji Open Doors, który mówił o Kościele prześladowanym. Ponadto w „Karolinie” miała miejsce debata pt. „Kościół wobec wojny i pokoju”. Swoje poglądy prezentowali: Aleksander Bańka, Tomasz Terlikowski i Tomasz Krzyżak.

Tradycją parafialną jest już obywające się co roku w Wielkim Poście Seminarium Odnowy Wiary. To 10-tygodniowe rekolekcje „w domu”. Polegają na cotygodniowych spotkaniach na adoracji i słuchaniu konferencji, a także dzieleniu w grupie oraz codziennej modlitwie w zaciszu swojego domu. Do rozwoju duchowego parafian przyczyniło się zorganizowanie Triduum Paschalnego w formie rekolekcji – była to propozycja dla wszystkich chętnych w parafii.

>>> Ordynariusz Kijowa: bardzo potrzebne są generatory prądu

Kultura z górnej półki

Funkcję ewangelizacyjną mają także koncerty, które odbywają się w parafii. Mowa m. in. o Koncercie Wielkopostnym pt. „Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu” w wygnaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „AUKSO” pod batutą maestro Marka Mosia. W okresie bożonarodzeniowym nie brakuje też koncertów kolędowych. Warto wymienić obecność w parafii Eleni, Zespołu Śląsk, Camerata Silesia. W tym roku do „Karoliny” zawitał też chór TGD z koncertem wielkanocnym. Był on połączony w modlitwą i świadectwami.

Z kolei Teatr Cordis z Jastrzębia-Zdroju przyjechał do Tychów z przedstawieniem „Hanik”. Opowiada ono o życiu i męczeństwie beatyfikowanego przed rokiem ks. Jana Machy, pierwszego błogosławionego archidiecezji katowickiej.

Parafia i parafianie często goszczą w mediach społecznościowych. W ostatnim czasie piosenki uwielbieniowe Wspólnoty Centrum Duchowości zostały wprowadzone w przestrzeń cyfrową na YouTube, Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer. Transmisje Mszy świętych i nabożeństw, a także koncertów odbywają się regularnie na kanale YouTube – TV Karolina. Tam też można znaleźć publikowane konferencje i nauczania z rekolekcji. Działalność parafii często opisują lokalne media. Funkcjonuje też fan page parafii na Facebooku.

W parafii jest ponad 100 osób zaangażowanych w posługę liturgiczną. Są to ministranci młodsi i starsi, lektorzy – i w tym gronie jest młodzież, studenci jak i ojcowie i dziadkowie, ale są także i panie. Są też kantorzy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św. Posługuje 6 kościelnych, 11 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., 4 organistów, a także 4 zespoły śpiewacze. Grupy te formują się każdego tygodnia, wyjeżdżają w wakacje i ferie zimowe na swoje rekolekcje do domu rekolekcyjnego w Wiśle.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Parafia posiada zespół trzech boisk, oprócz tego boisko do siatkówki, koszykówki i siatkówki plażowej. W domu parafialnym „Wyobraźnia miłosierdzia” znajduje się piętro sportowe – tam dla każdego chętnego dostępne są piłkarzyki, stoły pingpongowe, bilard, salka do aerobiku, i przyrządy do ćwiczeń tzw. siłownia rehabilitacyjna.

Organizowane są mecze piłkarskie m.in. parafialny mecz oaza-ministranci, dekanalny turniej ministrancki oraz wyjścia na basen i kręgle. Podczas wyjazdów do domu rekolekcyjnego w Wiśle nie brakuje również wyjść w góry. W parafii spotykają się też mężczyźni grający w szachy, czy w skata. Ci ostatni również organizują zawody.

Parafianie mogą korzystać z siłowni rehabilitacyjnej w Domu Parafialnym, ministranci i oaza rozgrywają mecze podczas festynów parafialnych, dla dzieci i młodzieży dostępne są place zabaw i boiska. Kobiety uczęszczają na aerobik, w niedziele można korzystać z dostępnej tutaj groty solnej. Organizowane są zabawy karnawałowe, prelekcje dla seniorów z udziałem psychologów, lekarzy, czy dietetyków.

Pomoc bliźniemu

Głównym dziełem charytatywnym działającym przy parafii jest Ośrodek „Christoforos”. Placówka prowadzona jest we współpracy z Urzędem Miasta Tychy. Ośrodek „Christoforos” przy parafii funkcjonuje od grudnia 1997. Wcześniej znajdował się na terenie parafii św. Krzysztofa w Tychach. W tym miejscu opiekę i wsparcie znajdują dzieci, młodzież, jak i seniorzy.

Świetlica opiekuńczo-wychowawcza to miejsce przeznaczone do spędzania wolnego czasu, rekreacji oraz rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży. To ciepłe i przyjazne miejsce, w którym wychowawcy i wolontariusze poświęcają czas i uwagę swoim podopiecznym, oddają im serce i każdego dnia obdarowują ich uśmiechem. Dzieci zawierają tu nowe przyjaźnie.

Świetlica zapewnia dzieciom opiekę wychowawczą i dydaktyczną, prowadzi koła zainteresowań, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia logopedyczne i komputerowe, rekreację w grocie solnej, pomoc w odrabianiu lekcji oraz pomoc żywnościową. Organizuje również wypoczynek letni i zimowy w ramach kolonii i półkolonii.

Funkcjonuje także „Ośrodek wparcia” który otacza opieką osoby od 60. roku życia. W ramach tych spotkań odbywają się zajęcia świetlicowe poprawiające sprawność fizyczną i umysłową, zajęcia z zakresu promowania zdrowia, opiekę duszpasterską, obiad, pomoc żywnościową.

W działalność Ośrodka można włączyć się jako wolontariusz. ‒ Placówka pomaga codziennie około 80 podopiecznym (50 dzieciom oraz 30 seniorom), zatrudnia ok. 5 osób, pozostali to właśnie wolontariusze, którzy w zależności do potrzeb angażują się w pomoc temu miejscu – wyjaśnia ks. Szklorz, który pełni również funkcję dyrektora ośrodka. Świetlica funkcjonuje przez cały rok – zarówno w ferie jak i w wakacje oraz w dni wolne od zajęć dydaktycznych w ciągu roku szkolnego.

Parafia organizuje również biesiady i spotkania dla chorych i starszych parafian. Zespół charytatywny dociera z pomocą do potrzebujących parafian.

Zapraszamy na pielgrzymkę

„Karolina” wyjazdami stoi. To coś, co cieszy parafian, integruje ich między sobą, ale i daje duchowe ubogacenie. W tym roku miała miejsce parafialna pielgrzymka do Medjugorje. Odbywają się także pielgrzymki krajowe m. in. do Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, czy Niepołomic. Co roku odbywa się także Piesza Parafialna Pielgrzymka z Zawiercia do Częstochowy. W czasie pandemii została skrócona do jednego dnia wędrówki.

W parafii nie brakuje też wyjazdów rekolekcyjnych, czy też tzw. wakacji z Bogiem dla dzieci, młodzieży, jak i seniorów. Odbywają się one w parafialnym domu rekolekcyjnym „Karolina” w Wiśle. Turnusy letnie, jak i zimowe liczą po 40 osób.

Są też krótsze kilkudniowe wyjazdy rekolekcyjno-integracyjne Wspólnoty Centrum Duchowości, grupy osób z niepełnosprawnością „Samson”, czy Katechezy Dorosłych. Młodzi biorą udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000. Księża zapraszają na wspólne wędrówki nad pobliskie Jezioro Paprocańskie, czy organizują przejażdżki rowerowe z młodzieżą.

Proboszcz jest przekonany, że to, co dzieje się w tej parafii to „dzieło bł. Karoliny”. I przytacza żartobliwe słowa arcybiskupa Wiktora Skworca: „gdyby to, co ona dokonała tutaj w parafii, mogło być przyjęte przez watykańską Kongregację ds. świętych, to ona już dawno byłaby świętą”. ‒ Dla nas jest świętą.

Jak ona pięknie wstawia się za parafią, jak ta parafia pod jej skrzydłami pięknie się rozwija. Nie tylko materialnie, ale także duchowo. Wiele jej zawdzięczamy ‒ przyznaje ks. proboszcz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze