finlandia

Fot. pexels/Baptiste Valthier

Finlandia: szkolne uroczystości w kościołach zgodne z konstytucją

Szkoły w Finlandii mogą organizować przyjęcia świąteczne i uroczystości związane z zakończeniem semestru w obiektach kościelnych; praktyka ta nie jest sprzeczna z ustawą zasadniczą kraju – wynika z wydanej w czwartek opinii parlamentarnej Komisji Konstytucyjnej.

Kościoły – podkreślono w orzeczeniu – są wykorzystywane jako miejsca nie tylko religijnych wydarzeń (np. koncerty) i samo organizowanie szkolnych imprez w tej przestrzeni „nie czyni z nich praktyki religijnej”.

>>> Finlandia: fińska parlamentarzystka prześladowana za wiarę i wyznawaną wizję ludzkiej seksualności

Uroczystości a neutralność władzy publicznej

W Finlandii nie istnieje trybunał ani sąd konstytucyjny, a wydawaniem orzeczeń o zgodności aktów prawnych (jeszcze przed ich uchwaleniem) czy różnych praktyk z konstytucją zajmuje się właśnie Komisja Konstytucyjna. Jej stanowisko jest w praktyce wiążące. Komisja przyznała, że z organizacją szkolnych uroczystości w kościołach łączą się „pewne napięcia”, np. związane z neutralnością władzy publicznej. Fakt ten wpływa na to, jakie treści można uznać za dopuszczalne, organizując w miejscu kultu religijnego imprezę w ramach programu powszechnej edukacji. Dlatego – wskazano – szkoły powinny zadbać o to, by w trakcie takich uroczystości zapewniona była „wolność religii i sumienia”.

Kościół miejscem „problematycznym”

Komisja zajęła się sprawą organizacji szkolnych uroczystości w kościele w związku z opinią zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, który w 2019 r. upomniał władze szkolne i samorządowe w jednym z miast w południowej Finlandii. Wskazał wówczas, że szkolne przyjęcia bożonarodzeniowe, połączone w praktyce z zakończeniem jesiennego semestru, są częścią powszechnego programu szkolnego, a kościół w przypadku obchodów tego typu uroczystości jest miejscem „problematycznym” jako miejsce kultu, przekazujące treści religijne.

Stolica Finlandii – Helsinki – w zimowej scenerii, fot. unsplash

W konsekwencji wiele placówek zaczęło podchodzić z ostrożnością do organizowania swoich wydarzeń w kościołach lub w ogóle tego zaprzestało. Decyzja zastępcy RPO wywołała dyskusje wśród polityków. Część z nich oceniła, że jego stanowisko jest sprzeczne z chrześcijańską tradycją kraju, inni przekonywali zaś, że każdy uczeń dobrowolnie może śpiewać kolędy i chodzić do kościoła, ale oficjalna szkolna uroczystość powinna być organizowana we wspólnym dla wszystkich miejscu, czyli w szkole (np. na sali gimnastycznej).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze