PAP/Art Service 2

Finowie zachęcają, by po świętach zatapiać choinki

W różnych częściach Finlandii trwa poświąteczna akcja zbierania choinek. Według naukowców jodły i świerki zatopione w zbiornikach wodnych, np. jeziorze lub morzu, mają korzystny wpływ na środowisko. Wysłużone choinki przyczyniają się do zwiększenia populacji fauny wodnej i bioróżnorodności.

>>> Orszak Trzech Króli w Katowicach będzie miał… własny hymn

W poniedziałek w święto Trzech Króli w Vaasa na zachodnim wybrzeżu Finlandii już po raz dziesiąty zorganizowana zostanie akcja, podczas której świąteczne drzewka zatopione zostaną w lokalnej zatoce. Dzięki temu poprawia się jakość tarliska dla okoni – podkreśla miasto w komunikacie. W Vaasa wody zatoki są już skute lodem. W ostatnich dniach temperatura spadła poniżej -10 st., a lód ma już grubość ok. 20-25 cm. W przygotowaniu przerębli i bezpiecznego dla mieszkańców miejsca do zatopienia choinek pomagają m.in. lokalne kluby wędkarzy. Drzewka obciążane są cegłami lub kamieniami oraz obwiązywane biodegradowalnym sznurkiem.

Podobne wydarzenie zorganizowane zostaną także w innych miejscach w Finlandii, m.in. na południowym wybrzeżu nad Zatoką Fińską, w Helsinkach, Espoo czy Hamina. W stolicy choinki zaczną być zbierane nad morzem tuż po święcie Trzech Króli, a ich zatopienie w drewnianej klatce, w której zmieści się około stu drzewek, planowane jest na koniec stycznia. Organizatorzy twierdzą, że nie ma znaczenia czy choinka ma jeszcze igły, czy nie, ale wszelkie dekoracje świąteczne trzeba zdjąć.

>>> Franciszek: szkoła jest misją. Nie zapominajmy o tym

Akcje zatapiania choinek stają się coraz bardziej popularne po tym, jak naukowcy z Fińskiego Instytutu Środowiska (Syke) przez lata prowadzili badania we wschodniej Finlandii, zatapiając około 1,5 tysiąca drzewek w największym w kraju Jeziorze Saimiańskim. Według nich zatopienie choinek ma korzystny wpływ na jakość wody, wzrost liczby organizmów wodnych i populacji ryb. Zatapianie choinek jest wielowiekową tradycją znaną także w innych krajach, a jedne z najstarszym wzmianek o tym zwyczaju pochodzą z Kanady.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze