For. Domena Publiczna – https://www.flickr.com/photos/levanrami/41284584184

„Forum Benedykta XVI”: skupmy się na tym co istotne

Pięciodniowe „Forum Benedykta XVI” w bawarskim miejscu pielgrzymkowym Altötting, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Poczucie świętości”, zakończyło się w niedzielę mszą św. pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego profesor teologii ks. Ralph Weimann powiedział: „Ludzie powinni poświęcić czas na refleksję nad tym, co najważniejsze, wejść w głębię, zastanowić się nad swoim życiem przed Bogiem i pozwolić Bogu stać się wielkim w ich życiu. Wtedy ludzie również zostaną podniesieni na duchu i będą czerpać ze źródła, które uzdrawia ich wewnętrznie i buduje” – przekonywał niemiecki teolog.

Ks. Ralph Weimann jest członkiem Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera/Benedykta XVI Wraz ze stowarzyszeniem „Fundatio Christiana Virtus” po raz drugi zorganizował „Forum Benedykta XVI” w Altötting.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kapłan, który pracuje w Rzymie, podkreślił, że „świętość” zawsze fascynowała Josepha Ratzingera, Benedykta XVI. „Już jako małe dziecko na Boże Narodzenie chciał mieć ornat i modlitewnik, tak zwanego Schotta. To był powracający temat w jego życiu. Bóg jest źródłem wszelkiej świętości. Joseph Ratzinger doświadczył tego już w swojej rodzinie, a potem niósł to przez całe swoje życie. Jako kardynał napisał w swojej książce „Duch liturgii”: „On, Święty, uświęca nas świętością, której sami nigdy nie moglibyśmy dać. Zostajemy wciągnięci w wielki proces, w którym świat zmierza ku obietnicy: Bóg wszystkim we wszystkich”. Tym wspaniałym cytatem Joseph Ratzinger odzwierciedla to, czym sam żył w swoim życiu”.

Altötting: miejsce łaski

W centrum bawarskiego maryjnego miejsca pielgrzymkowego Altötting znajduje się Kaplica Łaski. „Liczne odpowiedzi na modlitwy i uzdrowienia chorych za wstawiennictwem Maryi, Matki Bożej, w imponujący sposób świadczą o tym, że świętość i zbawienie są ze sobą nierozerwalnie związane. Altötting miało szczególne znaczenie dla Josepha Ratzingera. Był on już obecny podczas kanonizacji brata Konrada. Odwiedził to miejsce łaski jako seminarzysta, kapłan, biskup, a potem także jako papież. Polecił je nam wszystkim, a każdy, kto odwiedzi je w duchu odnalezienia świętego lub świętej, powróci bogato obdarowany” – powiedział ks. Weimann.

>>> Benedykt XVI – mistrz nadziei w mrocznych czasach

fot. PAP/EPA/L’OSSERVATORE ROMANO

Bóg jako źródło wszelkiej świętości

Niemiecki teolog spoglądając wstecz na minione pięć dni zwrócił uwagę, że „Forum Benedykta XVI” podkreśliło różne aspekty w odniesieniu do sensu sacrum: tajemnicę sacrum w Piśmie Świętym, dostęp do sacrum, który otwiera się przed nami poprzez wiarę, samego Boga jako źródła wszelkiej świętości. „Jednocześnie wskazano, że grzech oddala nas od sacrum, podczas gdy łaska, oświecenie dane przez łaskę, prowadzi nas do sacrum. Pokazano, że istnieje prawo prawdy i świętości, a zatem istnieje również jasna orientacja. Spotkanie z sacrum w Eucharystii i w innych obszarach również zajęło centralne miejsce, podobnie jak piękno jako kryterium sacrum. Podczas gdy Antychryst i zło prowadzą do zaćmienia sacrum, święci są wiarygodnymi świadkami sacrum. Wszystkie te tematy zostały poruszone na `Forum Benedykta XVI` 2025 w Altötting i udało nam się przyciągnąć wspaniałych mówców, którzy podzielili się z nami głębokimi refleksjami na te tematy” – powiedział ks. Weimann.

Uczynić Boga wielkim w życiu

Teolog zwrócił uwagę, że współcześni ludzie szczególnie potrzebują „dostępu do sacrum, aby zostać uzdrowionymi”. Ponieważ chodzi tu o wymiar duchowy, który jest często zaniedbywany. „I widzimy konsekwencje, gdy ludzie są obciążeni ciężkimi duchowymi ciężarami i ledwo są w stanie kroczyć drogą życia. To właśnie tutaj zwrócenie się ku sacrum może pomóc, zwłaszcza w świeckim społeczeństwie. Jak można to zrobić? Forum Benedykta dostarczyło również ważnych wskazówek na ten temat. Po pierwsze, ludzie powinni poświęcić czas na refleksję nad tym, co najważniejsze, wejść w głębię, zastanowić się nad swoim życiem przed Bogiem i pozwolić Bogu stać się wielkim w ich życiu. Wtedy ludzie również zostaną podniesieni na duchu i będą czerpać ze źródła, które uzdrawia ich wewnętrznie i buduje. Na tym właśnie powinno polegać chrześcijaństwo” – powiedział ks. Weimann.

Jak podkreślił, jest to szczególnie widoczne wśród młodych ludzi, że papież Benedykt i jego teologia mają ogromne znaczenie dla dzisiejszego Kościoła, a także dla Kościoła jutra. „Jego pisma inspirują, ponieważ z jednej strony patrzy na rzeczywistość, ale jednocześnie oferuje rozwiązania. A rozwiązania prowadzą do Tego, do którego wszyscy zmierzamy, czyli do Jezusa Chrystusa, Trójjedynego Boga. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej teologii papieża Benedykta. Zwłaszcza w dzisiejszym Kościele pomogłoby to wielu ludziom na nowo odkryć jego głębię, ostrość analizy, a także głębię wiary i wykorzystać je jako źródło inspiracji” – zachęca ks. Weimann.

abp Georg Gänswein, © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Pozdrowienia z daleka

Wieloletni prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein, nie mógł być obecny osobiście. Zależało mu jednak, aby przesłać uczestnikom następujące osobiste przesłanie z Litwy, gdzie jest nuncjuszem apostolskim: „Papież Benedykt XVI był człowiekiem głębokiej wiary; ta wiara nadawała kierunek jego życiu. Żył w Bogu, źródle wszelkiej świętości. Czerpał z tego źródła każdego dnia, aż do ostatniego dnia swojego życia. Stało się to szczególnie wyraźne i namacalne w sposobie, w jaki celebrował Świętą Eucharystię. Spotkanie z Trzykroć Świętym Bogiem było nieodzowną częścią jego codziennego życia. Do celebracji Najświętszej Ofiary Mszy św. przygotowywał się w skupieniu i pobożności, a kończył ją długim dziękczynieniem. Miał poczucie sacrum, świętości. Było to również widoczne w zewnętrznych gestach i znakach. Tak długo, jak pozwalały mu na to siły fizyczne, klęczał po konsekracji, aby w akcie uwielbienia okazać Bogu swoją cześć. Duch i ciało jednoczyły się w uwielbieniu Boga. Znalazło to odzwierciedlenie w jego pracy teologicznej. Podstawową postawą, aby móc wierzyć, jest nawrócenie, które prowadzi do uświęcenia, dzięki któremu otrzymujemy udział w sacrum”.

„Forum Benedykta XVI” stało się miejscem wymiany intelektualnej i refleksji teologicznej w sercu Altötting, jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie. Forum nazwane na cześć papieża seniora Benedykta XVI/ Josepha Ratzingera, co roku podejmuje kwestie wiary, rozumu i problemów współczesnego społeczeństwa. W czasach rosnącej dezorientacji, Forum daje impuls do chrześcijańskiej debaty na temat wyzwań naszych czasów – inspirowanej myślami i pracą jego imiennika.

Oprócz kard. Kurta Kocha, odpowiedzialnego w Watykanie za relacje ekumeniczne, w tegorocznej konferencji uczestniczył także biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony. Mówił on między innymi o pracy Instytutu Papieża Benedykta XVI, którego jest dyrektorem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze