Forum Świeckich na Jasnej Górze: nie chcemy „dokumentów na półkach”
O „Kościele bez znieczulenia” rozmawiano podczas Forum Świeckich „Impuls”, które drugi dzień trwa na Jasnej Górze. W panelu uczestniczyli biskupi: Adrian Galbas, Artur Ważny i Andrzej Przybylski. W debacie poruszono m.in. kwestie skostniałych kościelnych form, potrzeby i szans synodalności, charyzmatów, posłuszeństwa w Kościele.
Forum odbywające się obecnie w Częstochowie gromadzi osoby świeckie i duchowne – przedstawicieli różnych środowisk i wspólnot kościelnych. Łączy je rozumienie Kościoła jako wspólnoty i podejmowanie wezwania Franciszka do zaangażowania w proces synodalny. Jak podkreślają organizatorzy – forum to czas słuchania, rozmów oraz wspólnej modlitwy.
>>> W sobotę rusza I Ogólnopolskie Forum Charis
Umiejętność rozmowy
W czasie panelu dyskusyjnego bp Adrian Galbas zwrócił uwagę na potrzebę takiego rozumienia „Kościoła bez znieczulenia”, która objawia się m.in. w umiejętności rozmowy o sobie samym i rozmowy ze światem.
Jednym z poruszanych zagadnień była tendencja do kostnienia form i rutyny w Kościele. O potrzebie odważnego wchodzenia w głąb, ale nie lekceważąc form, mówił bp Galbas. Zwrócił uwagę na częstą pułapkę, która dotyczy różnych płaszczyzn funkcjonowania – chodzi o opinie „zawsze tak było” i „nigdy tak nie było”.
– Takie podejście zabija energię – mówił biskup.
Zauważył, że „nadmierne przywiązanie do pewnych wypracowanych na jakimś etapie form funkcjonowania np. parafii, może stać się bunkrem, a wówczas taka parafia z żywego organizmu staje się skansenem”.
Niewykorzystane szanse
Poruszono też kwestie niewykorzystanej wciąż szansy poprzedniego synodu o młodzieży. Bp Andrzej Przybylski zauważył, że oduczyliśmy się na niższych poziomach, we wspólnotach parafialnych, ze sobą spotykać i prawdziwie, realnie rozmawiać o naszym miejscu w Kościele. Uczestnicy forum dzielili się potrzebą zobaczenia prawdziwych owoców obecnego synodu, a nie jedynie „dokumentów na półkach”. Natomiast bp Artur Ważny podkreślił, że istotą synodalności powinno stać się budowanie więzi, bo „Kościół jest wspólnotą przyjaciół”.
Charyzmaty
Odnosząc się do zainteresowania wśród wiernych różnymi przejawami duchowości charyzmatycznej bp Przybylski, który pełni funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym, zachęcał zwłaszcza biskupów, by nie bać się rozeznawać szeroko pojętych charyzmatów w Kościele.
– Byśmy mieli odwagę, my biskupi, księża przyjmować, modlić się, otwierać na charyzmaty i je rozeznawać, by miały one dobre, właściwe ukierunkowanie – mówił bp Przybylski.
Forum Świeckich „Impuls” zakończy się 7 listopada. Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się m.in prof. Aleksander Bańka – świecki delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, a także dr inż. Jacek Pulikowski, który poruszy kwestie związane z życiem małżeńskim.
>>> Bp Jan Kot OMI: zaangażowani świeccy, lektorki i akolitki to norma w brazylijskim Kościele
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |