Franciszek do Polaków: bądźcie zwiastunami łaski i miłosierdzia Pana
„Moc łaski musi być połączona z naszymi uczynkami miłosierdzia” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Tematem jego katechezy była poruszana przez św. Pawła w Liście do Galatów kwestia usprawiedliwienia.
Na wstępie papież zaznaczył, że w nauczaniu Pawłowym widoczny jest nacisk na fakt, że usprawiedliwienie pochodzi z wiary w Chrystusa. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego przypomniał, że usprawiedliwienie jest wynikiem „miłosierdzia Bożego, które ofiaruje przebaczenie”. Zaznaczył, że pozwala nam ono odzyskać niewinność utraconą przez grzech, a dokonuje się przez łaskę Bożą. „Usprawiedliwienie przez wiarę podkreśla pierwszeństwo łaski, jaką Bóg oferuje tym, którzy wierzą w Jego Syna, nie czyniąc jakiejkolwiek różnicy” – stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty dodał, że dla Pawła Prawo Mojżeszowe pozostaje nieodwołalnym darem Boga, jest – pisze apostoł – „święte” (Rz 7, 12). W tym kontekście wskazał, że „również dla naszego życia duchowego konieczne jest zachowywanie przykazań, ale i tu nie możemy polegać na własnych siłach: zasadnicze znaczenie ma łaska Boża, którą otrzymujemy w Chrystusie”. Przytoczył też słowa św. Jakuba Apostoła, który mówił, że „martwa jest wiara bez uczynków” (Jk 2, 26). Zatem odpowiedź wiary wymaga od nas aktywności w miłowaniu Boga i miłowaniu bliźniego – podkreślił papież.
>>> Kuria Rzymska: pracownicy bez paszportu covidowego nie otrzymają wynagrodzenia
Franciszek przypomniał właściwą nam ludzką słabość i zaznaczył, że Bóg nie pogodził się z naszymi upadkami i niedoskonałościami nimi, „lecz chciał nas uczynić sprawiedliwymi i uczynił to z łaski, przez dar Jezusa Chrystusa, dar Jego śmierci i zmartwychwstania…. W ten sposób światło wiary pozwala nam rozpoznać, jak nieskończone jest Boże miłosierdzie, łaska, która działa dla naszego dobra. Ale to samo światło pozwala nam również dostrzec powierzoną nam odpowiedzialność za współpracę z Bogiem w Jego dziele zbawienia. Moc łaski musi być połączona z naszymi uczynkami miłosierdzia, do życia którymi jesteśmy powołani, aby dawać świadectwo o tym, jak wielka jest miłość Boga” – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.
Papież do Polaków
Do głoszenia łaski i miłosierdzia Boga zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Oto słowa Ojca Świętego:
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziś, zainspirowani wspomnieniem liturgicznym, w sposób szczególny zawierzamy siebie opiece świętych archaniołów: Michała, który walczy z szatanem i złymi duchami; Gabriela, którzy przynosi dobrą nowinę Pana; i Rafała, który uzdrawia i towarzyszy w poszukiwaniu dobra. Z ich pomocą, wy także bądźcie zwiastunami łaski i miłosierdzia Pana. Z serca wam błogosławię.
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Na naszej drodze do lepszego zrozumienia nauczania św. Pawła spotykamy się dziś z ważnym tematem, jakim jest usprawiedliwienie. W Liście do Galatów Paweł kładzie nacisk na fakt, że usprawiedliwienie pochodzi z wiary w Chrystusa.
>>> Papież na 200-lecie niepodległości Meksyku: trzeba na nowo odczytać przeszłość
W całej myśli św. Pawła usprawiedliwienie jest wynikiem „miłosierdzia Bożego, które ofiaruje przebaczenie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1990). Istotnie Bóg, przez śmierć Jezusa, zniszczył grzech, przebaczył nam i zbawił w sposób ostateczny. Jest to jakby powrót do tej relacji pomiędzy Stwórcą a stworzeniem, jaka istniała zanim zaszło nieposłuszeństwo grzechu. Usprawiedliwienie dokonuje się przez łaskę.
Przed spotkaniem ze zmartwychwstałym Jezusem Paweł był przekonany, że sprawiedliwość polega na skrupulatnym przestrzeganiu przykazań. Wiara w Chrystusa przemieniła Pawła do głębi, pozwalając mu odkryć prawdę, że to Chrystus ze swoją łaską czyni nas sprawiedliwymi. Dla apostoła wiara ma wartość wszechogarniającą. Usprawiedliwienie przez wiarę podkreśla pierwszeństwo łaski, jaką Bóg oferuje tym, którzy wierzą w Jego Syna, nie czyniąc jakiejkolwiek różnicy.
>>> Czy 29 października papież spotka się z Bidenem?
Niemniej dla apostoła Prawo Mojżeszowe pozostaje nieodwołalnym darem Boga, jest „święte” (Rz 7, 12). Konieczne jest zachowywanie przykazań, ale i w tym nie możemy polegać na własnych siłach: zasadnicze znaczenie ma łaska Boża, którą otrzymujemy w Chrystusie.
Światło wiary pozwala nam rozpoznać, jak nieskończone jest Boże miłosierdzie, łaska, która działa dla naszego dobra. Ale to samo światło pozwala nam również dostrzec powierzoną nam odpowiedzialność za współpracę z Bogiem w Jego dziele zbawienia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |