EPA/CLAUDIO PERI

Franciszek: Duch Święty prowadzi od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego

„Duch Święty sprawia, że świat przechodzi od chaosu do kosmosu, czyli od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty rozpoczął nowy cykl katechez na temat „Duch i Oblubienica. Duch Święty prowadzi lud Boży do Jezusa, naszej nadziei”.

Przedmiotem dzisiejszej refleksji Franciszka były słowa z Księgi Rodzaju:  „Duch Boży unosił się nad wodami”. Papież podkreślił, iż Duch Boży jawi się w tych słowach jako tajemnicza moc, która sprawia przejście świata z jego stanu początkowego bezkształtnego, pustynnego i mrocznego do jego stanu uporządkowanego i harmonijnego.  „To On sprawia, że świat przechodzi od chaosu do kosmosu, czyli od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego” – powiedział. Komentując słowa św. Pawła z Listu do Rzymian (8,22) Ojciec Święty zwrócił uwagę, iż Apostoł widzi przyczynę cierpienia stworzenia w zepsuciu i grzechu ludzkości, które doprowadziły ją do wyobcowania od Boga. Również dzisiaj „widzimy spustoszenie, jakiego ludzkość dokonała i nadal dokonuje w stworzeniu” – przypomniał.

>>> Papież prosi o modlitwę za migrantów uciekających przed głodem i wojnami

EPA/CLAUDIO PERI

Papież nawiązując do słów św. Franciszka z Asyżu wskazał, iż drogą do harmonii jest kontemplacja i uwielbienie Boga za dar świata stworzonego. Zatem naszym powołaniem w świecie jest przedkładanie radości kontemplacji nad radość posiadania.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w naszym sercu mieszają się przeciwstawne uczucia i pragnienia: te cielesne i te duchowe. „Istnieje zewnętrzny chaos – społeczny i polityczny – oraz wewnętrzny chaos w każdym z nas. Nie można uzdrowić tego pierwszego, jeśli nie zaczniemy uzdrawiać tego drugiego!” – podkreślił Franciszek zachęcając do rozbudzenia w sobie pragnienia doświadczenia Ducha Stworzyciela.

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał postać św. Pawła VI, papieża, którego wspomnienie liturgiczne dziś przypada. Zaapelował także o pokój na świecie.

Dziś obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Pawła VI, pasterza płonącego miłością do Jezusa, do Kościoła i ludzkości. Niech to wspomnienie pomoże nam wszystkim odkryć na nowo radość bycia chrześcijaninem, pobudzając odnowione zaangażowania w budowanie cywilizacji miłości. I proszę, jeśli macie trochę czasu, przeczytajcie adhortację apostolską Pawła VI Evangeli nuntiandi, która jest wciąż aktualna.

Moje myśli kierują się ku udręczonej Ukrainie. Przed kilkoma dniami przyjąłem chłopców i dziewczynki, którzy na skutek wojny doznali poparzeń, stracili nogi. Wojna jest zawsze okrucieństwem. Ci chłopcy i dziewczęta muszę na nowo uczyć się chodzenia, poruszania się ze sztucznymi ramionami. Stracili uśmiech. To bardzo złe, bardzo smutne, kiedy dziecko traci uśmiech. Modlimy się za ukraińskie dzieci. I nie zapominajmy o Palestynie, Izraelu, gdzie jest tak wiele cierpienia, aby wojna się skończyła. Pamiętajmy też o Birmie, gdzie toczy się wojna, a także o wielu krajach, które są w stanie wojny. Dzieci cierpią. Dzieci na wojnie cierpią. Módlmy się do Pana, aby był blisko wszystkich i obdarzył nas łaską pokoju. Amen.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze