epa05941459 Pope Francis kisses a child during his weekly general audience in St. Peter`s Square,Vaican City, 03 May 2017. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.

Franciszek: nasze święte życie egzegezą Ewangelii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Autentyczną egzegezą Ewangelii jest nasze święte życie! Słowo Pana kończy swój bieg, stając się w nas ciałem, przekładając się na uczynki, tak jak się to stało w Maryi i świętych” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez o Eucharystii mówił o lekturze fragmentu Ewangelii a także związanej z liturgią homilii.

Na wstępie Franciszek zauważył, że słowa Ewangelii stanowią światło do zrozumienia sensu poprzedzających ją tekstów biblijnych, a szereg znaków wskazuje, że zgromadzenie wiernych rozpoznaje w nich obecność Chrystusa kierującego do niego dobrą nowinę. „Zatem we Mszy świętej nie czytamy Ewangelii, aby wiedzieć, jak potoczyły się sprawy, ale abyśmy uświadomili sobie, że to, co Jezus kiedyś uczynił i powiedział, nadal czyni i mówi teraz również dla nas” – podkreślił papież.

Ojciec Święty dodał, że słowo Chrystusa wymaga od nas odpowiedzi. Pomaga w tym homilia, która nie jest przemówieniem okolicznościowym, ani też konferencją lub wykładem, ale „podjęciem już podjętego dialogu Pana ze swoim ludem”, aby znalazł on swoje wypełnienie w życiu. „Autentyczną egzegezą Ewangelii jest nasze święte życie! Słowo Pana kończy swój bieg, stając się w nas ciałem, przekładając się na uczynki, tak jak się to stało w Maryi i świętych” – powiedział Franciszek.

Papież zachęcił kaznodziejów, aby właściwie przygotowali się do swego zadania, a także wiernych, aby życzliwie przyjmowali głoszone przez nich słowo.

Słów papieża w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 8,5 tys. wiernych.

Słowo „egzegeza” pochodzi z języka greckiego i oznacza wyjaśnianie i interpretację tekstów biblijnych.

Franciszek: nasze święte życie egzegezą Ewangelii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze