Fot. wikimedia commons/Autorstwa Nieznany – Albino-Luciani.com, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21916605

Franciszek ogłosił papieża Jana Pawła I błogosławionym

Podczas mszy na placu Świętego Piotra w niedzielę papież Franciszek ogłosił Jana Pawła I błogosławionym. Stał on na czele Kościoła 33 dni w 1978 roku i był poprzednikiem św. Jana Pawła II. Po wyborze 26 sierpnia Albino Luciani zmarł na zawał 28 września.

W mszy beatyfikacyjnej w strugach deszczu uczestniczy prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Urodzony w 1912 roku błogosławiony Jan Paweł I nazywany był Papieżem Uśmiechu. Słynął z pokory i z tego, że był blisko ludzi. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 roku. Na frontonie bazyliki odsłonięto portret Jana Pawła I wykonany przez artystę z Chin Yana Zhanga. 

Wśród wiernych zaskarbił sobie przydomek Papieża Uśmiechu. Zwracano uwagę na jego pokorę i nieśmiałość, a także niecodzienną cechę jego posługi; nigdy nie pracował w Watykanie, całe życie był duszpasterzem. Z tego punktu widzenia Watykan był dla niego miejscem w dużej mierze obcym.

Zdążył wygłosić 11 przemówień i homilii, cztery razy spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej i pięć razy na modlitwie Anioł Pański.

>>> Dziś beatyfikacja Jana Pawła I – „papieża uśmiechu”

Fot. wikimedia commons/Autorstwa Sentinelle del mattino International / CC-BY-SA 2.0, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114491282

Pierwsze dramatyczne wspomnienie pontyfikatu

Już 5 września nastąpiło pierwsze dramatyczne wydarzenie jego pontyfikatu.

Rosyjski biskup prawosławny, metropolita leningradzki i nowogrodzki Nikodem umarł na zawał serca podczas audiencji u papieża, osuwając się w jego ramiona. Jak podają biografowie, Jan Paweł I wykrzyknął wtedy: „Mój Boże, także to musiało mi się przydarzyć”.

Trzy dni później na papieskiej audiencji dla rosyjskiej delegacji prawosławnej był między innymi przyszły patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl.

Zmarł nagle 28 września 1978 roku, po 33 dniach pontyfikatu. Rano dwie zakonnice znalazły go martwego w papieskim apartamencie w Pałacu Apostolskim. Lekarz stwierdził zawał. Nagła śmierć wywołała szok i falę dyskusji oraz spekulacji na temat jej przyczyn. Opublikowano serię książek, w których stawiano sensacyjne hipotezy.

„Papież zmarł na zawał. Fake newsy na temat jego śmierci krążyły za długo” – stwierdziła wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego, watykanistka dziennika „Avvenire” Stefania Falasca.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła I został otwarty w jego rodzinnej diecezji Belluno w 2003 roku, a więc za pontyfikatu jego bezpośredniego następcy św. Jana Pawła II. Jednym ze świadków w procesie kanonicznym, który złożył zeznania, był Benedykt XVI.

W 2017 roku Franciszek ogłosił dekret o heroiczności cnót papieża. Następnie zaaprobował dekret o uznaniu cudu uzdrowienia za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. Miało do tego dojść w 2011 roku w Buenos Aires w Argentynie, a sprawa dotyczy niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia 11-latki z ciężkiej formy encefalopatii. Młoda Argentynka o imieniu Candela oczekiwana jest na mszy beatyfikacyjnej.

Albino Luciani będzie piątym papieżem z XX wieku wyniesionym na ołtarze, po św. Piusie X, św. Janie XXIII, św. Pawle VI i św. Janie Pawle II.

Nowością tej mszy beatyfikacyjnej będzie to, że wystawioną w jej trakcie relikwią nie będzie fragment ciała ani ubioru błogosławionego, ale jego rękopis z 1956 roku.

fot. Domena Publiczna/Wikipedia/Fotografia Felici

Papież Jan Paweł I ogłoszony błogosławionym

Prośbę o beatyfikację Jana Pawła I wypowiedział biskup jego rodzinnej diecezji Belluno-Feltre – Renato Marangoni. Następnie postulator procesu, kard. Beniamino Stella przedstawił krótki życiorys błogosławionego. W odpowiedzi Franciszek wygłosił formułę beatyfikacji i wyznaczył 26 sierpnia dniem liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła I.

Na frontonie bazyliki odsłonięto portret nowego błogosławionego, po czym przed ołtarz przyniesiono relikwie: odręcznie pisaną przez niego kartkę z 1956 r., na której przedstawił schemat refleksji na temat trzech cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości. Poświęcił im w 1978 r. swe papieskie katechezy podczas środowych audiencji ogólnych w Watykanie. Kartka została wbudowana w relikwiarz, który będzie przechowywany w katedrze w Belluno, w której Albino Luciani pełnił posługę kapłańską w latach 1943-1958, zanim został biskupem diecezji Vittorio Veneto.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze