Fot. EPA/CLAUDIO PERI

Franciszek pisze drugą część „Laudato si’”, aby zaktualizować ją o bieżące problemy

„Piszę drugą część «Laudato si’», aby zaktualizować ją o bieżące problemy” – powiedział papież Franciszek, przyjmując w Watykanie prawników z państw członkowskich Rady Europy, którzy podpisali Apel Wiedeński.

Ojciec Święty określił mianem bezsensownej wojnę na Ukrainie i podziękował swoim gościom za ich wkład w obronę „demokracji, poszanowania wolności i godności ludzkiej” oraz za obronę „rządów prawa”, dla których „nigdy nie należy robić wyjątków, nawet w czasach kryzysu”.

>>> Zapomniane kapliczki i przydrożne krzyże – zadbajmy o nie w tygodniu Laudato si’

Fot. Freepik/lovelyday12

>>> Piotr Abramczyk: modliłem się o misję przez duże M. Odpowiedzią była Encyklika Laudato si’ [ROZMOWA]

„Laudato si’” jest drugą encykliką papieża Franciszka i nosi datę 24 maja 2015 r. Została podpisana w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Zapowiedziana w poniedziałek przez papieża Franciszka „druga część” jego encykliki „Laudato si’ ” będzie miała formę listu – wyjaśnił dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Wcześniej podczas audiencji papież ujawnił: „Piszę drugą część +Laudato si+’, aby zaktualizować bieżące kwestie”.

To będzie list, który odnosi się do ostatnich kryzysów klimatycznych – oświadczył Bruni, cytowany przez portal Vatican News.

„Nie możemy nigdy zapominać, że młode pokolenia mają prawo otrzymać od nas świat piękny i do życia, a to nakłada na nas poważne obowiązki wobec świata stworzonego, jaki dostaliśmy z hojnych rąk Boga” – powiedział papież, informując o zamiarze kontynuacji swojej encykliki w czasie audiencji dla adwokatów z krajów członkowskich Rady Europy.

Jego encyklika, inspirowana słowami i postacią świętego Franciszka z Asyżu, ukazała się w 2015 roku i została uznana za pierwszy taki ekologiczny dokument nauczania Kościoła.

Papież wiąże w nim sprawy ochrony środowiska oraz kryzysu klimatycznego z kwestiami społecznymi podkreślając, że to najubożsi najbardziej tracą w jego konsekwencji. Używa też określenia „ekologia integralna”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze