Franciszek do Polaków: codziennie czytajcie Pismo Święte
Do codziennej lektury Pisma św. zachęcił papież pielgrzymów polskich obecnych dziś na audiencji ogólnej. Nawiązał do obchodzonego w Polsce X Tygodnia Biblijnego.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W tych dniach, obchodzony jest w Polsce X Tydzień Biblijny, którego motto brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Usiłujcie, zatem każdego dnia, indywidualnie lub z rodziną, znaleźć chwilę czasu na lekturę i medytację Pisma świętego, abyście mogli zaczerpnąć z niego nieodzowną moc dla waszego życia chrześcijańskiego. Niech to będzie waszym zadaniem. Z odwagą dzielcie się z innymi Słowem Bożym, żyjcie Nim, na co dzień, dając świadectwo wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, kontynuując katechezy na temat Chrztu św., zwróćmy dzisiaj uwagę na ten sakrament jako znak wiary chrześcijańskiej. Celebracja chrztu ukazuje dynamikę duchową, która przenika całe życie ochrzczonych. Bardzo istotne jest pytanie o imię, stawiane kandydatom na początku obrzędów. Bóg wzywa każdego z nas osobiście po imieniu, kocha, powołuje do konkretnych zadań i oczekuje odpowiedzi. Na przestrzeni lat stale ponawia to imienne wezwanie, zachęca byśmy stawali się podobni do Jego Syna, Jezusa. Imię jest, więc ważne! Określa naszą tożsamość, także w sferze wiary. Katechumeni podają je osobiście, a rodzice i chrzestni w imieniu dziecka, które ma być ochrzczone, wyrażając jednocześnie wolę, pragnienie przyjęcia tego sakramentu. Szczególnym akcentem tej woli jest znak Krzyża nakreślony na czole dziecka, a w przypadku katechumenów na narządach zmysłów, jako symbol przynależności do Chrystusa. Ten znak towarzyszy nam, ochrzczonym przez całe życie. Czynimy go często po przebudzeniu się, na początku modlitwy, przed posiłkami, w domu, wchodząc do kościoła, w obliczu niebezpieczeństwa, w obronie przed złem, przed zaśnięciem. Ile razy czynimy ten znak, zwłaszcza wodą święconą, niech nam przypomina przyjęty przez nas chrzest oraz to, do kogo należymy i czyimi chcemy być.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in pielgrzymi z parafii Trójcy Przenajświętszej w Trumiejkach (diec. elbląska); Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia z Radomyśla nad Sanem (diec. sandomierska); św. Bartłomieja w Osieku Wielkim (diecezja włocławska); Wniebowzięcia NMP w Sokółce (arch. białostocka); Narodzenia N.M.P. w Wygnanowicach (arch. lubelska); Nauczyciele i uczniowie z Publicznego Zespołu Szkół Zakonu Pijarów z Poznania; strażacy z województwa łódzkiego; Zespól Szkół imieniem Jana Pawła II Niepołomice; Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzbowie; Grupa pielgrzymów z Lisowa i Kielc; Grupa Arcus z Bydgoszczy; Grupa z Biura Podróży Wactur – Nowy Sącz; z Biura Podróży Itaka w Opolu.
fot. EPA/ANGELO CARCONI
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |